Zęby a coca cola – mity obowiązujące w opinii publicznej

colaW powszechnym przekonaniu istnieje stereotyp, że coca cola bezwzględnie szkodzi naszym zębom i powoduje, że nie tylko szybciej się psują i zmieniają swój odcień na bardziej żółty, a nawet brązowy, ale narażone są również na działanie chorobotwórczych bakterii. Jaka jest prawda? Czy coca cola nie powinna być w ogóle spożywana, jeśli chcemy dbać o odpowiedni sposób o nasze uzębienie?

Coca cola przyspiesza rozwój próchnicy

Wielokrotnie słyszy się, że picie słodzonych, gazowanych napojów w dużych ilościach, przyczynia się do powstawania i pogłębiania zmian próchnicowych w naszym uzębieniu. Picie coca coli jednak nie przyspiesza rozwoju próchnicy. Tak naprawdę, cukier, który znajduje się w składzie tego popularnego napoju, ma niewielki wpływ na zęby, bowiem nie przykleja się do nich podczas spożywania coca coli. Dla zapobiegania rozwojowi próchnicy powinniśmy zadbać o to, aby co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby z wykorzystaniem dobrej pasty, np. Ajona. Dzięki temu nie dopuścimy do niekontrolowanego rozwoju szkodliwych bakterii w naszej jamie ustnej.

Coca cola rozpuszcza zęby

Czy u osób pijących na co dzień coca colę może dojść do zjawiska rozpuszczania zębów? Nic podobnego, badania wykazały, że cukier w napojach, m.in. w Coca Coli, który jest rozpuszczony przecież w płynie, szybko przepływa przez jamę ustną i nie osadza się na zębach. Bynajmniej więc coca cola nie rozpuści naszych zębów przy normalnym piciu takich napojów.

Jeśli jednak będziemy przez ekstremalnie długi czas trzymać coca colę w jamie ustnej i nie przełykać napoju, zęby mogą ulec degradacji. Niemniej, z takim samym efektem będziemy mieli do czynienia w przypadku soku pomarańczowego. Spowodowane jest to tym, że zęby zanurzone w coca coli są pozbawione ochronnego działania śliny.

Coca Cola nie jest bezpieczna dla zębów

Picie napojów gazowanych i słodzonych jest szkodliwe dla kondycji jamy ustnej. Jest w tym ziarenko prawdy, ale jedynie wtedy, gdy nadużywamy ich spożywania. Coca cola generalnie jest bezpieczna dla zębów, bowiem ślina chroni je przed działaniem kwasów. Nie dochodzi więc do przyspieszenia demineralizacji zębów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*