Jednym z najbardziej lubianych napojów gazowanych na świecie jest Coca Cola i Pepsi. Obie firmy konkurują ze sobą, ale napoje mają zbliżony smak. W czasach PRL-u w Polsce Coca Coli wcale nie było, ale rodzimy przemysł wprowadził na rynek Polo-Coctę i to ona zastępowała nam zagraniczny, ciemny napój gazowany. Obecnie półki sklepowe uginają się pod ciężarem Coli, Pepsi i wszelkich podobnych napojów gazowanych, choć skład każdego może być nieco inny. Naukowcy alarmują, że Coca Cola może być szkodliwa dla zdrowia, zwłaszcza dla kondycji naszych zębów. Czy rzeczywiście okazjonalne picie takich napojów może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych?
Coca Cola rozpuszcza zęby – mit
Od wielu lat zwłaszcza dzieciom mówi się, że nie mogą pić Coca Coli ponieważ, rozpuszcza ona szkliwo zębów i powoduje, że zęby powoli znikają. Nic bardziej mylnego. Co prawda, Coca Cola jest świetnym odrdzewiaczem, ponieważ rozpuszcza rdzę, ale niekoniecznie w ten sam sposób wpływa na zęby. Nasza jama ustna musiałaby być narażona przez bardzo długi czas na działanie składników Coli, aby rzeczywiście wpłynęły one aż tak negatywnie na zęby.
Warto podkreślić, że Coca Cola zawiera kwas fosforowy, który powoduje demineralizację zęba. Zęby nie znikną po pewnym czasie przez picie tego napoju gazowanego, ale staje się słabszy. Koncern Coca Cola zapewnia, że nasze zęby są całkowicie bezpieczne, ponieważ pijąc ten napój ekspozycja zębów na kwas fosforowy jest tak krótka, że nie powoduje on powstawania poważnych uszkodzeń.
Zapobieganie zepsuciu
Jeśli jesteśmy miłośnikami picia Coca Coli, powinniśmy równocześnie bardziej przykładać się do higieny naszej jamy ustnej. Dzięki codziennemu szczotkowaniu zębów pastą Ajona oraz regularnym wizytom u stomatologa, nawet najwięksi fani Coca Coli mogą mieć piękne, białe zęby. Trzeba dbać o to, aby Coca Cola nie miała szansy na to, aby zniszczyć szkliwo naszych zębów. Jeśli jednak zaniechamy codziennej higieny jamy ustnej musimy liczyć się z tym, że nadużywanie picia kolorowych napojów gazowanych spowoduje negatywne zmiany w naszym uzębieniu. Będą one bardziej podatne na różnorodne schorzenia, w tym na próchnicę i szybko zaczną pojawiać się na ich powierzchni przebarwienia.
Dodaj komentarz