Zęby jak złoto

złoty ząbDlaczego dentyści w dawnych czasach wykorzystywali złoto do zastępowania zębów stałych pacjentów? Skąd moda na „złote zęby i czy ten metal szlachetny nadal wykorzystywany jest powszechnie w stomatologii? Na takie i inne pytania przeciętny pacjent dentystyczny odpowie, że złote zęby były inwestycją, ale obecnie nie są one spotykane. Nie jest to do końca prawdą, bowiem złoto jest materiałem, który stosowany jest do produkcji implantów, wykorzystywanych w jak najbardziej nowoczesnych gabinetach dentystycznych.

Dlaczego złoto?

Złoto wykorzystywane jest przez ludzkość od kilku tysięcy lat, także w medycynie. W stomatologii znalazło ono zastosowanie ponieważ nie uczula. Jest więc bezpiecznym materiałem na wypełnienia lub sztuczne korony zębowe dla każdego pacjenta, niezależnie od tego, czy jest on alergikiem, czy też nie.

Obecnie złote zęby nadal znajdują się w zastosowaniu. Właściwie to trzon zęba – implant, jest wykonywany z metalu szlachetnego, natomiast korona – z białej porcelany, doskonale imitującej własną kość pacjenta. Trwałe, złote zęby posłużą pacjentowi na bardzo długi czas. We współczesnej stomatologii dąży się do osiągnięcia maksymalnie estetycznych rezultatów, czyli idealnego dopasowania sztucznych zębów czy koronek zębowych do pozostałego uzębienia pacjenta.  Standardowo wykonuje się korony i mosty protetyczne porcelanowe, ale na podbudowie ze złota. Metal szlachetny traktowany jest przy tym jako czapeczka złota, niewidoczna od zewnątrz, ale zapobiegająca rozwojowi bakterii pod koroną zęba.

Złote wypełnienia czy w pełni złote zęby są trwalsze od tych wykonanych z kompozytu czy porcelanowych materiałów. Mogą przetrwać nawet do 15 lat dłużej, niż inne materiały, dlatego polecane są do wypełnień dużych ubytków, znajdujących się w odcinkach bocznych szczęki pacjenta.

Złote zęby mało popularne

Kiedyś złote zęby stanowiły oznakę luksusu. Mogli sobie na nie pozwolić tylko ludzie bogaci. Można było je traktować jako inwestycję. Ta swoista moda w Polsce nie przetrwała do chwili obecnej. Złote czy srebrne zęby „zdobią” jamę ustną pacjentów pochodzących zza naszej wschodniej granicy. Złote zęby nie szkodzą pacjentom, ponieważ mają przeciwbakteryjne właściwości.

W naszym kraju niezmiernie rzadko wstawia się w pełni złote zęby – rzadziej niż jeszcze dwie-trzy dekady temu. Określenie „zęby jak złoto” nabrało innego znaczenia. Oznacza ono trwałe, wytrzymałe zęby, które uzyskamy codziennie czyszcząc naszą jamę ustną z wykorzystaniem pasty Ajona, która usunie zdecydowaną większość chorobotwórczych bakterii.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*