Kiedy w rodzinie ma narodzić się dziecko, młodzi rodzice bardzo skrupulatnie przygotowują się do tego wydarzenia. Gromadzą wyprawkę dla maleństwa, przygotowują pokoik i chodzą na regularne wizyty do ginekologa prowadzącego ciążę. Warto wspomnieć przy tym, że kondycja zdrowotna matki, jej tryb życia i żywienia, mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia dziecka. Jeśli przyszła mama nie będzie o siebie dbała, jej dziecko może urodzić się chore. Dlatego przyszłe matki muszą dołożyć wszelkich starań do tego, aby w okresie ciąży zadbać o siebie i swoją nienarodzoną jeszcze pociechę. Chodzi tu między innymi o regularne wizyty u dentysty. Specjaliści twierdzą bowiem, że kondycja zębów matki ma wpływ na kondycję zębów u dziecka.
Trzeba leczyć zęby w ciąży
Będąc w ciąży kobieta nie musi omijać szerokim łukiem gabinetu dentystycznego. Wręcz przeciwnie, powinna zadbać o to, aby wyleczyć swoje zęby jeszcze przed narodzinami potomka. Dzięki temu zadba nie tylko o własne uzębienie, ale i o stan zębów mlecznych i stałych swojego maleństwa.
Błędem jest wskazywanie, jakoby ciężarne nie mogły leczyć zębów. Co prawda, stosowanie u nich niektórych technik leczenia, m.in. narkozy, musi zostać skonsultowane z ginekologiem prowadzącym ciążę, ale standardowe zabiegi jak najbardziej u kobiet w ciąży mogą być przeprowadzane. Eksperci zaznaczają, że jeśli rodzice na krótko przed urodzeniem dziecka wyleczą swoje zęby i doprowadzą je do odpowiedniego stanu, zredukują w sposób znaczący ryzyko psucia się zębów u dziecka.
Jak to możliwe?
Trudno powiedzieć, czy zdrowe, białe i mocne zęby u dziecka są przekazywane genetycznie przez rodziców. Niemniej, kiedy dziecko się urodzi rodzic często obdarza malucha pocałunkami, próbuje jego posiłków, przez co przenosi ze swojej jamy ustnej do jamy ustnej dziecka pewne bakterie. Jeśli jego zęby znajdują się w złej kondycji, przekazuje chorobotwórcze bakterie dziecku. Często wśród nich wyróżnia się bakterie Streptococcus mutans, odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Nie można dopuścić do tego, aby zagnieździły się one we wnękach zębów dziecka. Zęby mleczne nie są tak twarde jak zęby stałe u osób dorosłych, dlatego też łatwo się psują.
Rodzice powinni więc pomyśleć nie tylko o odwiedzeniu gabinetu dentystycznego przed narodzinami dziecka, ale również o regularnym i systematycznym myciu zębów, najlepiej przy użyciu odpowiedniej pasty, takiej jak Ajona, która w krótkim czasie usuwa wszelkie chorobotwórcze bakterie. Zęby mleczne dziecka także powinny być czyszczone codziennie.
Dodaj komentarz