Już od najmłodszych lat powtarza się dzieciom, że muszą pić mleko i jeść dużo nabiału, aby mieć zdrowe kości i piękne, zdrowe zęby. Nabiał jest źródłem cennego wapnia, ale prześledźmy przy tym, jaki ma on wpływ na zdrowie naszych zębów. Czy rzeczywiście picie mleka jest konieczne ku temu, aby mieć solidne zęby, które posłużą nam na długie lata?
Wapń wyjątkowym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu
Wśród wielu pierwiastków znajdujących się w ludzkim organizmie i dostarczanych do niego wraz z pożywieniem, ważne miejsce zajmuje właśnie wapń. Wapń główną rolę odgrywa współdziałając z komórkami mięśniowymi, bowiem zmusza on mięśnie do kurczenia się i rozkurczania. Wszystko w naszym organizmie opiera się na takim mechanizmie działania mięśni, z sercem na czele. Organizm we krwi ma tylko 1% wapnia z całego organizmu. Większość tego pierwiastka magazynowana jest w kościach, paznokciach, we włosach i oczywiście w zębach.
Niedobór wapnia we krwi powoduje, że organizm zaczyna pobierać go z kości. Dlatego też wciąż musimy dbać o to, aby w naszej diecie znajdowała się dużo wapnia. W przeciwnym wypadku nasze kości i zęby będą zawierały go zbyt mało, przez co zaczniemy odczuwać bóle w kręgosłupie, stawach i właśnie w zębach.
Na co wpływa wapń?
Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów. Wpływa na prawidłowe działanie mięśni i układu kostnego organizmu człowieka. Jeśli nie zadbamy o to, aby zawsze w naszym organizmie znajdowała się odpowiednia ilość wapnia, szybko odczują to nasze zęby, które zaczną się psuć i będą bardziej podatne na próchnicę. Takim procesom możemy w pewnym stopniu przeciwdziałać dbając o higienę jamy ustnej. Stosując na co dzień pastę Ajona będziemy mogli zniszczyć bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Zniszczymy w ten sposób jednak tylko powierzchowne czynniki chorobotwórcze, a nie odbudujemy struktury zębów. Wapń w diecie jest nie tylko potrzebny człowiekowi do życia, co niezbędny.
Pierwiastek ten znajduje się w nabiale, chrząstkach kości zwierzęcych, czy też można go uzupełniać stosując odpowiednie suplementy diety, niemniej wapń odzwierzęcy w rzeczywistości jest najlepiej wchłaniany przez organizm człowieka.
Dodaj komentarz