Dolegliwości bólowe jamy ustnej niekoniecznie muszą dotyczyć zębów i zmian próchnicowych czy innych schorzeń atakujących zęby. Mogą dotyczyć także tkanki przyzębia i dziąseł. Zapalenie dziąseł jest jednym z takich przykładów. Może okazać się po wizycie w gabinecie dentystycznym, że na nasze dziąsła objęte są stanem zapalnym, zbiera się w nich ropa i dlatego wywołują silny ból u pacjenta.
Zła higiena jamy ustnej
Stany zapalne dziąseł mogą być wywołane poprzez złą higienę jamy ustnej. Na przykład, jeśli wykorzystujemy dobrą pastę, w tym pastę Ajona, co prawda zapewniamy sobie usuwanie wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów bytujących w naszej jamie ustnej, ale jednocześnie wykorzystując do szczotkowania zbyt twardą szczoteczkę możemy uszkadzać dziąsła. Uszkodzenia mechaniczne są idealnym środowiskiem ku temu, aby rozwiną się w tym miejscu stan zapalny. Dlatego nie tylko powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór pasty do zębów, która zapewni odpowiednią kondycję zdrowotną naszym zębom i dziąsłom, ale równocześnie na wybór szczoteczki do zębów o właściwej dla nas twardości włosia.
Jak niwelować dolegliwości bólowe?
Dentyści zalecają na zapalenia dziąseł dla pacjentów między innymi specjalne żele. Zadaniem tych preparatów farmaceutycznych jest skuteczne łagodzenie bólu przy obolałych i spuchniętych dziąsłach. Produkty dla osób dorosłych w postaci żelów są zalecane także w przypadku bólu spowodowanym paradontozą i podrażnieniami dziąseł.
Żele stomatologiczne na dziąsła mają właściwości antyseptyczne i przyczyniają się do zredukowania płytki bakteryjnej. Dzięki temu chronią przed stanami zapalnymi dziąseł. Odpowiadają za neutralizowanie symptomów – podrażnień, zaczerwienienia i bólu przy zapaleniu dziąseł. Zaleca się zastosowanie żelów do dziąseł pomocniczo w wyjątkowych stanach higieny jamy ustnej, np. po wyrwaniu zębów czy zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej. Żele są skuteczne przy pielęgnacji dziąseł w czasie podrażnień związanych z noszeniem protez ruchomych i ruchomych aparatów ortodontycznych. Stosuje się je miejscowo, najlepiej nakładając niewielką ilość żelu palcem na wrażliwe miejsca. Można wykonać przy tym delikatny masaż dziąsła.
Dodaj komentarz