Zepsute zęby niszczą serce

Brzydkie, zaniedbane zęby, pełne ubytków i próchnicy śmierdzą, wyglądają nieestetycznie i powodują niewątpliwie występowanie wielu dolegliwości bólowych u pacjenta. Utrudniają nawiązywanie kontaktów społecznych, czy nawet związków partnerskich. Nie pozwalają na czerpanie pełnej przyjemności ze spożywania różnych pokarmów – słowem, zepsute zęby kwalifikują się tylko do leczenia u specjalisty. Czasem nawet dentysta załamuje ręce widząc zaniedbane zęby i orzeka, że jedynym sposobem na poprawę sytuacji w jamie ustnej pacjenta jest ich usunięcie i zastąpienie sztuczną szczęką lub implantami. Mało kto jednak wie, że zepsute zęby wywołują wiele groźnych dla naszego życia konsekwencji zdrowotnych. Jakich?

Higiena i jeszcze raz higiena

Jeśli przez lata nie odwiedzamy regularnie gabinetu dentystycznego, ani nie dbamy w sposób należyty o higienę jamy ustnej, musimy liczyć się w przyszłości z szybką utratą zębów. Tak naprawdę, podstawowe zasady higieny jamy ustnej powinny być znane i praktykowane nawet przez małe dzieci. Wyrobienie u nich nawyku mycia zębów po każdym większym posiłku, 2-3 razy dziennie po kilka minut, korzystanie z nici dentystycznej i dobrej pasty do zębów, takiej jak Ajona, ustrzeże przed sytuacją, w której zęby będą już tak zniszczone, że będzie można je co najwyżej usunąć. Pasta Ajona zabija 100% bakterii bytujących na naszych zębach, dziąsłach i języku. Warto ją więc stosować na co dzień. Zwykłe szczotkowanie zębów każdego dnia może nas uchronić przed groźnymi schorzeniami.

Zdrowe zęby to zdrowe serce

Zaniedbane zęby oddziałują w sposób negatywny na cały organizm człowieka. Zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca, a także takich schorzeń jak cukrzyca czy udar mózgu. Zepsute zęby powodują powstanie zapalenia w jamie ustnej. Początkowo stan zapalny dotyka ząb i dziąsła, później zaś ma formę pełnego zapalenia przyzębia, tj. tkanek otaczających ząb. Stan zapalny szybko obejmuje i inne zęby. Bakterie rozwijające się na płytce nazębnej mogą przeniknąć do miazgi zębowej, a stamtąd do naczyń krwionośnych. Jeśli dojdzie do zapalenia miazgi i jej zgorzelą, wówczas chorobotwórcze bakterie pojawiają się w krwioobiegu człowieka. Bakterie zagnieżdżają się w różnych obszarach, również w sercu. Mogą wywołać zapalenie wsierdzia, uszkodzenie zastawek, przyczynić się do powstania miażdżycy żył czy choroby niedokrwiennej serca.

W efekcie, chore zęby prowadzą do chorób serca, a nawet do zawału. W skrajnych przypadkach stają się one powodem śmierci pacjenta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*