Brzydkie, czarne, popsute zęby pełne przebarwień niewątpliwie są nieestetyczne. Nie spełniają one swojej głównej funkcji – bowiem w wielu przypadkach połamane zęby nie pozwalają na przeżuwanie pokarmów. Zęby z ubytkami kwalifikują się tylko do kompleksowego leczenia w gabinecie stomatologicznym, albo do wyrwania. Nie odwiedzając gabinetu dentystycznego regularnie i nie dbając o właściwą higienę jamy ustnej można doprowadzić do całkowitej degradacji swoich zębów, które będą brzydko wyglądały, będą wydzielać nieprzyjemny zapach, a na dodatek – będą wpływały negatywnie na cały organizm człowieka.
Jak zapobiec psuciu się zębów?
Przede wszystkim, aby nie dopuszczać do powstawania ubytków w jamie ustnej, należy codziennie szczotkować zęby, co najmniej rano i wieczorem, przez kilka minut. Dobrze jest stosować przy tym pastę Ajona, która pozwala na usunięcie w kilka sekund po zastosowaniu wszystkich bakterii bytujących w jamie ustnej i mogących powodować powstawanie ubytków. Oprócz szczotkowania zębów, zaleca się stosowanie choć raz dziennie nici dentystycznych, do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc pomiędzy zębami, oraz płynu do płukania ust. Ważne jest, aby czyścić całą jamę ustną, nie tylko zęby, ale również język, policzki i dziąsła, gdzie także rozmnażają się bakterie powodujące psucie się zębów.
Regularnie należy też odwiedzać gabinet dentystyczny. Stomatolog sprawdzi, w jakim stanie są zęby pacjenta i szybko podejmie się leczenia poszczególnych zębów, jeśli uzna, że zachodzi taka konieczność.
Zepsute zęby negatywnie wpływają na organizm
Mogłoby się wydawać, że zepsute zęby, pełne ubytków, oprócz okresowego bólu, nie wyrządzają danej osobie większej krzywdy. Niestety, nic bardziej mylnego, bowiem zepsute żeby wpływają w sposób istotny na stan naszego organizmu – na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Próchnica na zębach czy ropień na dziąśle pozwala na szybki rozwój infekcji wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze. Zakażenie może rozpoczynać się już w miazdze zęba, i stamtąd rozprzestrzeniać do kości czy układu krwionośnego. Niewiele osób, które nie dbają należycie o zęby, nie zdaje sobie z tego sprawy.
Zepsute zęby prowadzą do psucia się dziąseł, do infekcji jamy ustnej i gardła, czy do powstawania zmian ropnych na całym ciele pacjenta. Możliwe jest, aby infekcja rozwijająca się w jamie ustnej została przeniesiona na węzły chłonne i do krwioobiegu. To tylko niektóre z konsekwencji braku higieny jamy ustnej.
Dodaj komentarz