Mocno zepsute zęby mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe i powodować stan zapalny rozprzestrzeniający się na cały organizm pacjenta. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku zgorzeli miazgo zębowej. Czym ona jest i jakie konsekwencje dla zdrowia chorego się z nią wiążą?
Czym jest zgorzel?
Zgorzelą określa się stan rozpadu gnilnego miazgi zębowej, znajdującej się w komorze zęba i w jego kanale lub kanałach. Co ciekawe, pomimo bardzo poważnego stanu zgorzel miazgi może przez długi czas nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Jeśli więc pacjent nie uczęszcza regularnie do dentysty i nie wykonuje przeglądu zębów, to istnieje prawdopodobieństwo, że rozpad gnilny miazgi zębowej przebiegnie niepostrzeżenie.
W przypadku takiej diagnozy pacjent musi mieć świadomość tego, że w jego jamie ustnej namnażają się bakterie. Najczęściej odczuwalny jest nieświeży oddech, który mylnie może być wiązany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub z niewłaściwą higieną jamy ustnej bądź jej brakiem.
Kiedy jednak do nieświeżego oddechu dołącza ćmiący ból zęba, głównie w nocy, lekki pobolewanie przy zmianie ciśnienia lub pogody, można już zacząć podejrzewać zgorzel miazgi zębowej.
Bakterie beztlenowe, które odpowiadają za rozwój zgorzeli, mogą przedostać się do wnętrza zęba podczas plombowania lub przez ubytek próchnicowy.
Konsekwencje nieleczonej zgorzeli miazgi
Bagatelizowanie objawów ze strony jamy ustnej i uzębienia może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zwłaszcza wtedy, gdy pacjent na domiar złego nie zgłasza się na wizyty kontrolne do gabinetu dentystycznego, ani nie czyści zębó1) co najmniej dwa razy dziennie przy zastosowaniu dobrej pasty np. Ajona.
Z czasem jednak ząb zaatakowany zgorzelą ulega degradacji. Miazga ulega w znacznym stopniu zniszczeniu, a bakterie atakują ząb coraz głębiej. Jeśli rozpad gnilny miazgi obejmuje wnętrze zęba przeżartego przez próchnicę, niezaleczonego, ból może pojawić się znacznie później. Natomiast wtedy, gdy bakterie zaatakują ząb z zamkniętą wypełnieniem koroną, bogato unerwiona i ukrwiona miazga zacznie uciskać zakończenia nerwowe poprzez obrzęk. Pacjent będzie odczuwał silny ból. To nie jedyna konsekwencja zgorzeli miazgi zębowej. Dojść może także do zakażenia tkanek okołozębowych, zniszczenia kości wokół korzenia zęba, zapalenia okostnej, czy też tworzenia się ropni, torbieli, ziarniaków i przetok.
Dodaj komentarz