Statystyczny Polak prowadzi bierny, siedzący tryb życia i zjada nawet 40 kg cukru rocznie. Norma dla dorosłej osoby ustalona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynosi 20 kg. Złe nawyki żywieniowe Polaków są przyczyną chorób zębów, nerek, oczu, doprowadzają do cukrzycy, wylewów i zawałów.
Dieta bogata w cukry jest szkodliwa
Wszyscy chyba wiedzą, że biały cukier szkodzi i powinno się jak najbardziej ograniczać jego spożycie. Problem w tym, że w wielu produktach spożywczych, także i takich, które nie podejrzewalibyśmy nawet o zawartość cukru, w rzeczywistości go posiada. W efekcie prowadzimy dietę bogatą w cukry, co niszczy nasze w pierwszej kolejności nasze zęby.
Taki tryb żywienia zwiększa ryzyko próchnicy, przez co nasze zęby będą zepsute i mało estetyczne. Próchnica utrudnia nam codzienne życie – wywołuje ból, utrudnia żucie pokarmów i staje się przyczyną licznych infekcji. To ona również może spowodować wady zgryzu oraz wady wymowy.
Co ciekawe istnieje udowodniony związek pomiędzy chorobą próchnicową w dzieciństwie a niedożywieniem.
Zdrowie jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu
Pomiędzy zdrowiem naszej jamy ustnej, a ogólnym stanem zdrowia istnieje ścisły związek. Dlatego zmiany chorobowe, do których doprowadzamy w jamie ustnej, wpływają na cały organizm. Z drugiej strony, nasza dieta, np. bogata w cukry, powoduje nie tylko zwiększone ryzyko cukrzycy czy chorób serca, ale ma wpływ na kondycję tkanek przyzębia. Musimy dbać o zęby, czyszcząc je co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, dobrą pastą taką jak Ajona. Ponadto konieczna jest zmiana diety na taką, która bogata będzie w witaminy, cenne dla zdrowia minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i pełnowartościowe produkty zbożowe.
Zbyt wiele cukru w diecie sprzyja nadwadze, próchnicy, różnym chorobom zębów i dziąseł oraz poważnym schorzeniem ogólnoustrojowym. To dieta wysokokaloryczna, która prowadzona przez dłuższy czas powoduje otyłość. Ta z kolei może mieć przykre konsekwencje zdrowotne – zawały, udary mózgu, uszkodzenia nerek, siatkówki oka, naczyń krwionośnych itp.
Dodaj komentarz