Kiedyś oznaka zamożności i bogactwa – złote zęby, dziś nie są już zbyt często spotykane. Jedynie seniorzy mają jeszcze takie zęby w swojej jamie ustnej. Dziś złote korony zębów najczęściej są zastępowane porcelanowymi odpowiednikami, które nie rzucają się w oczy i dostosowywane są pod kątem kolorytu kości u danego pacjenta. Dlaczego stosowano niegdyś złote zęby i czy ten szlachetny kruszec nadal znajduje swoje zastosowanie w stomatologii?
Złote implanty
Jeśli uzębienie pacjenta nie jest kompletne, można je uzupełnić, ale bardzo rzadko obecnie wstawiane są złote zęby. Jeśli już złoto jest do czegoś wykorzystywane, to staje się ono podporą dla porcelanowej licówki. Nie jest ono widoczne z zewnątrz, co zapewnia idealny wygląd pełnego uzębienia. Złoto jest metalem nieuczulającym człowieka, mającym antybakteryjne właściwości, co pozwala na zapobieżenie rozwojowi bakterii pod koroną zęba. Złoto jest trwałe, dlatego też warto je zastosować właśnie w stomatologii.
Często też złoto jest stosowane do wypełnień. Takie plomby mogą przetrwać w niezmienionym stanie nawet kilkanaście lat. Niestety, rzucają się w oczy, dlatego też wielu pacjentów dbając o swoją estetykę uzębienia woli zdecydować się na mniej trwałe, białe wypełnienia. Złote plomby najczęściej stosuje się w odcinkach bocznych zębów, gdzie nie są one widoczne, nawet przy szerokim uśmiechu pacjenta.
Złote zęby wciąż powszechne
W nowoczesnej stomatologii złoto nadal jest wykorzystywane, np. w postaci rusztowania dla implantu. Możemy nie wiedzieć nawet, jak wiele osób w naszym otoczeniu posiada w swojej jamie ustnej szlachetny kruszec, ponieważ nie jest on widoczny gołym okiem.
Poza Polską, zwłaszcza na wschodzie Europy czy w Rosji, złote zęby nadal są oznaką prestiżu i często zastępują one zęby, które wypadły lub zostały wybite lub wyrwane. Moim zdaniem jednak, własne, białe zęby zawsze będą lepiej wyglądały niż najdroższe, złote odpowiedniki. Aby przez lata cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem, trzeba jednak na bieżąco dbać o higienę jamy ustnej. Wystarczy myć zęby przez 2-3 minuty, dwa razy dziennie, pastą Ajona, która w krótkim czasie likwiduje do 100% bakterii bytujących w naszej jamie ustnej, aby utrzymać uzębienie w dobrej kondycji zdrowotnej.