Inman Aligner – nowoczesna metoda korygowania ustawienia zębów

picture of beautiful woman pointing to teeth

Piękny i idealnie prosty uśmiech jest marzeniem większości osób, bo zęby są ważnym elementem wizerunku człowieka. Jednak niewielu może cieszyć się takim uzębieniem naturalnie. Z pomocą przychodzi tutaj ortodoncja. Do tej pory głównym sposobem na wyrównanie zębów było kilkuletnie noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Obecnie jednak pojawiają się nowe metody, na przykład Inman Aligner.

Korygowanie ustawienia zębów – czemu jest tak ważne?

Ortodoncja najczęściej kojarzy się z wpływem na estetykę uzębienia. Proste zęby wpływają bowiem na atrakcyjność i pozwalają na zwiększenie pewności siebie. Są bowiem w dużej mierze elementem tego, w jaki sposób ludzie odbierani są przez innych. Dlatego mając nieregularnie uzębienie, poszukuje się metod, które to naprawią. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że skorygowanie tego, jak ustawione są zęby jest jednocześnie formą leczenia, a także zapobiegania rozwojowi chorób przyzębia. Zgryz pełen stłoczonych i nieodpowiednio ułożonych zębów sprawia, że są one trudniejsze do utrzymania w czystości – a stąd już prosta droga do próchnicy i chorób przyzębia. Co więcej, takie zęby szybciej się ścierają, są też bardziej wrażliwe. To w dłuższej perspektywie może powodować:

– choroby przyzębia, – paradontozę.

obniżanie się dziąseł oraz uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego,

Choroby w uzębieniu – wywoływać mogą częste bóle głowy, a nawet bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym albo lędźwiowym. Widać więc, że skorygowanie ustawienia zębów jest bardzo ważne – i to nie tylko ze względów wizualnych – estetycznych. Każda osoba, która zdecyduje się na leczenie ortodontyczne powinna pamiętać, że jest ono możliwe jedynie wtedy, gdy wszystkie zęby są zdrowe. Dlatego też do takiej kuracji można przystąpić po sprawdzeniu stanu zębów i pełnym ich wyleczeniu. Jak było wspomniane na początku, obecnie nie ma wymogu skorzystania jedynie z tradycyjnego aparatu ortodontycznego (który nosi się przynajmniej przez dwa lata), ponieważ pojawiła się nowa, niezwykle skuteczna metoda.

Na czym polega metoda Inman Aligner?

Ten przełomowy sposób korygowania ustawienia zębów pomaga w niezwykle szybkim czasie (ich prawidłowym ustawieniu w porównaniu do metod klasycznych. Wykorzystuje się tutaj aparat zdejmowany, którego zadaniem jest wprowadzenie do łuku tych zębów, które są wysunięte albo nieprawidłowo stłoczone. Metoda ta jest niejako połączeniem skuteczności aparatu stałego z wygodą aparatu ruchomego. Inman Aligner jest wykonywany z przezroczystego materiału, co sprawia, że jest niezwykle estetyczny. Fakt, że można go zdejmować w określonych sytuacjach jest jego ogromną zaletą ale także pomaga w utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Metoda Inman Aligner zakłada użytkowanie takiego aparatu, a więc leczenie, trwa od 9 do 40 tygodni (co zależy od wady zgryzu). Widać więc, że jest to czas zdecydowanie krótszy, niż w przypadku stałego aparatu ortodontycznego. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji aparatu, który wykonany jest z dwóch przeciwstawnych szyn.

Taka budowa sprawia, że regularnie wywiera on nacisk na zęby – w efekcie prostując je i prawidłowo ustawiając w łuku. Opisywana metoda umożliwia również by w zgryzie doszło do prawidłowego zwarcia pomiędzy górną i dolną szczęką, a także do wyrównania oraz perfekcyjnego ustawienia zębów. Niwelowane są więc jego wady. Trzeba też wspomnieć, że jest to sposób wygodny, a zarazem całkowicie bezpieczny.

Rekomendacje do zastosowania oraz zasady noszenia aparatu

Trzeba wiedzieć o tym, że klasyfikacji do leczenia metodą Inman Aligner zawsze musi dokonać lekarz ortodonta (do tego musi on posiadać certyfikat pozwalający mu na stosowanie tejże metody). Jest to bowiem sposób rewolucyjny i skuteczny, ale nie jest dopasowany do wszystkich pacjentów. Aby można było go wykorzystać, zęby konkretnej osoby muszą być ułożone w sposób wymagający korekty: metoda ta jest bowiem dedykowana głównie przednim zębom górnej i dolnej szczęki. Wszystkie pozostałe zęby i inne wady zgryzu, musiałyby być leczone przy użyciu aparatu stałego. Metoda Inman Aligner dobrze radzi sobie natomiast z:nieprawidłowościami takimi jak:

– zgryz krzyżowy,

– zgryz przewieszony,

– występowanie szpar,

– odchylenia od prawidłowej linii zgryzu,

– nadmiernie stłoczone i krzywe zęby.

Tą technikę do leczenia zębów można też wykorzystać jako uzupełnienie leczenia tradycyjnego (zwłaszcza u tych pacjentów, u których pojawił się nawrót nieprawidłowości). Warto tutaj wspomnieć, że noszenie aparatu zdejmowanego zawsze wymaga od pacjenta pewnego rodzaju dyscypliny i przestrzegania ustalonych zasad. Ważne jest to, że należy go nosić nie krócej niż 20 godzin na dobę, zdejmując jedynie w czasie picia i jedzenia, a także w czasie higieny jamy ustnej. Nakładki aparatu nie mogą zostać zanieczyszczone, bo to doprowadziłoby do rozwoju bakterii. Bardzo ważne są również regularne wizyty kontrolne u ortodonty. Istotne jest to, by tych zasad sumiennie przestrzegać, ciesząc się jednocześnie tym, że leczenie trwa znacznie krócej niż to tradycyjne. Dużą zaletą jest tutaj także estetyka nakładek oraz wygoda ich noszenia.

Wsparcie merytoryczne: candeo.pl