Jak o zęby powinni zadbać palacze?

Niepodważalnym faktem jest to, że palenie negatywnie wpływa na stan naszych zębów. Mimo to ludzie nie zamierzają porzucać nałogu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak ochronić zęby przed nikotyną, która ma ogromny wpływ na stan jamy ustnej. Jest także przyczyną powstawania żółtego osadu na zębach i przebarwień. Dodać należy także próchnicę, która u palaczy ma dużo szybszy rozwój. Osoby świadome zagrożeń będą w stanie szybciej im zaradzić i nie dopuścić do ich rozwoju.

Stan zębów palacza

Piękny, biały uśmiech niewątpliwie przyciąga wzrok. Czy palacze nie mają na niego szans? Ależ mają. Zależy to w dużej mierze od indywidualnych cech organizmu, jednak należy pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest sprzymierzeńcem w walce z nalotem i przebarwieniami. Wieloletniego palacza zapominającego o dbaniu o swoje uzębienie można poznać właściwie od razu. Szary lub czarny nalot na zębach, narastanie płytki nazębnej, żółknięcie i zniszczone szkliwo to znaki rozpoznawcze osób kochających nikotynę. Do tego obrazu dochodzi także często wypadanie zębów, osłabienie dziąseł i nieświeży oddech.

Osoby palące powinny zaopatrzyć się w codzienną dawkę witaminy C, która niszczona jest przez szkodliwy dym każdego dnia. Trzeba pamiętać, że niedobór kwasu askorbinowego może być bardzo groźny dla organizmu, a w szczególności także dla stanu zębów. Warto kontrolować całą jamę ustną. Często zmiany pojawiające się na wewnętrznych stronach policzków i równocześnie na wargach mogą być początkiem poważniejszych chorób. Nie ignorujmy nawet najmniejszych zmian. Drobne guzki, owrzodzenia czy nadżerki nie pojawiają się bez powodu i pozostawione same sobie mogą doprowadzić do stanów nawet zagrażających życiu.

Niektóre źródła donoszą, że osoby palące więcej niż jedną paczkę papierosów dziennie są sześciokrotnie bardziej narażone na choroby przyzębia niż osoby niepalące. Co ciekawe, wypalenie mniejszej liczby papierosów niż dziesięć dziennie naraża tylko trzy razy bardziej. Warto wziąć tę sugestię pod uwagę.

Rozwiązania idealne dla palących

Osoby palące z pewnością wiele razy zastanawiały się nad możliwością połączenia swojego ulubionego nałogu z pięknym uzębieniem. Są osoby, które twierdzą, że palić po prostu lubią i nie zamierzają z niego rezygnować. Przy okazji nie chciałyby się wstydzić swojego uśmiechu. Dzisiejsza stomatologia estetyczna daje im możliwość przywrócenia naturalnego koloru zębów, który może utrzymywać się nawet do dwóch lat od wizyty w gabinecie. Nie jest to jednak tani zabieg i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Czy jest to jedyne rozwiązanie? Na szczęście nie.

Każdy palacz z pewnością będzie zadowolony z pasty Ajona, która usuwa 100% bakterii w jamie ustnej i zapobiega rozwojowi próchnicy. Powstrzymuje także rozwój chorób dziąseł, a jak już wiemy, osoby palące są na nie bardziej narażone. Aby w pełni wykorzystać możliwości pasty Ajona, należy przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) szczotkować zęby. Oczywiście najkorzystniej byłoby wykonywać tę czynność po każdym wypalonym papierosie, ale często jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Osoby palące powinny mieć także ,,po drodze” do dentysty. Unikanie tego lekarza nie wspomoże stanu zębów, a wręcz przeciwnie. Warto byłoby także urozmaicić dietę w produkty mineralne, których palaczom prawie zawsze brakuje. Wapń, białko i witamina D powinny towarzyszyć nam każdego dnia. Pamiętajmy, że zęby nie żyją swoim własnym życiem, tylko są częścią całości, jaką stanowi ludzki organizm.