Jak prawidłowo zadbać o zdrowie swoich zębów?

girl-102829_1280Zaleczone zęby powinny znajdować się pod szczególnym nadzorem stomatologa i samego pacjenta. W przeciwnym wypadku znów zaczną się psuć, co wywoła konieczność rozpoczęcia ponownego, kompleksowego leczenia. Próchnica ma to do siebie, że często nawraca, dlatego trzeba uczynić wszystko, aby zęby pozostały w dobrej kondycji. Jak zadbać o ich zdrowie?

Odpowiednia higiena jamy ustnej

W przypadku zębów i ich kondycji zdrowotnej najważniejsze to odpowiednio dbać o higienę. Chodzi tu przede wszystkim o systematyczne, właściwe szczotkowanie zębów. Co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, należy czyścić zęby z użyciem właściwie dobranej pasty do zębów i szczoteczki o odpowiedniej dla pacjenta miękkości włosia. Bardzo dobrze u większości pacjentów, jeśli nie u wszystkich sprawdzi się pasta Ajona. Nie zawiera ona fluoru więc nie ma niebezpieczeństwa, że pierwiastek ten zostanie zakumulowany w organizmie i będzie go zbyt dużo, co wywoła wielce negatywne skutki.

Najlepiej dokładnie, przez co najmniej 3 minuty dziennie szczotkować zęby po każdym większym posiłku, a zwłaszcza spożyciu słodyczy i słodkich napojów. Dzięki temu wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w naszej jamie ustnej zostaną skutecznie usunięte i nie będą powodowały rozwoju próchnicy czy zapalenia tkanek przyzębia.

Właściwa dieta

Nie tylko higiena jamy ustnej ma znaczenie dla zachowania naszych zębów we właściwej kondycji, ale również dobre nawyki żywieniowe. Spożywanie na co dzień słodkich potraw i napojów powoduje, że cukry gromadzą się na zębach i pomiędzy nimi, stając się pożywką dla chorobotwórczych bakterii. Części cukru dostaje się do płytki gdzie zamieniana jest na kwasy przez baterie. Kwas z kolei atakuje szkliwo zębów i wywołuje próchnicę.

Należy na co dzień jeść mniej słodyczy lub w ogóle wykluczyć je ze swojej diety, podobnie jak słodkie, gazowane napoje.

Poza tym, zaleca się odwiedzanie stomatologa co najmniej raz na pół roku lub rok, aby w porę zauważyć ewentualne ogniska próchnicy i zapobiegać im. Dzięki takim prostym regułom będziemy mieć zdrowe zęby na długie lata.