Zadbaj o swoje zęby w czasie świąt

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niebawem Mikołajki, a po nich już tylko kilkanaście dni dzieli nas od oczekiwanych przez wszystkich świąt, kiedy rodzina wspólnie zasiada przy jednym, wigilijnym stole. Tradycyjnie w Polsce, święta Bożego Narodzenia w przeważającej ilości przypadków spędzane są przy suto zastawionym stole. Na wigilii nie może zabraknąć karpia, śledzi, pierogów z kapustą i grzybami, samej kapusty, czerwonego barszczu czy zupy grzybowej i kompotu z suszonych owoców. W kolejne, świąteczne dni większość z nas robi sobie przerwę w stosowaniu jakichkolwiek diet i je na potęgę – pyszne szynki i inne pieczone lub wędzone wędliny, sałatki i podobne potrawy. To wielki test dla żołądka, który nie każdego biesiadnika zostanie zdany na szóstkę z plusem. Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, jak takie jedzenie wpływa na nasze zęby? Powinniśmy poświęcić im zwiększoną uwagę zwłaszcza w okresie świątecznym.

Słodycze świąteczne

Podczas świąt wypiekamy ciasta, torty i ciasteczka. Na wielu stołach pojawiają się makowce, czy słodkie pierniczki ozdobione lukrem. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że spożywanie takich słodkości wpływa nie tylko niekorzystnie na naszą wagę, ale również na stan naszego uzębienia. Powinniśmy pamiętać, że cukier źle wpływa na zęby dlatego też po zjedzeniu kolejnej porcji ciasta nie zapomnijmy o umyciu zębów. Dzięki zastosowaniu pasty Ajona, która w krótkim czasie usuwa do 100% bakterii znajdujących się w naszej jamie ustnej, można uniknąć przykrych konsekwencji nieograniczonego jedzenia świątecznych specjałów. Myjąc na bieżąco zęby w świąteczne dni, skutecznie ograniczymy rozwój bakterii w naszej jamie ustnej i na dodatek nie będziemy musieli rezygnować z tradycyjnych delicji.

Zagrożenia dla zębów

W czasie świąt jemy dużo różnego rodzaju potraw. Szczególne problemy z zębami w tym okresie będą miały osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów. Będą one reagowały dolegliwościami bólowymi w kontakcie ze słodkimi posiłkami, jak również z zimnymi potrawami. Najgorsze są słodycze, które oblepiają zęby i powodują długotrwały ból. Jednocześnie, stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju bakterii próchnicy. W ten sposób można doprowadzić swoje zęby do tragicznego stanu, jeśli zapominamy o elementarnych zasadach higieny jamy ustnej.