Co jeść, aby mieć zdrowe zęby?

Kto nie marzy o mocnych, białych i zdrowych zębach? Jednak mało kto o nie tak naprawdę dba. Zobacz, co zrobić, aby mieć ładne i zdrowe zęby. Jaka dieta, jakie produkty i zawarte w nich witaminy wpłyną na zdrowie twojej jamy ustnej?

Dieta dobra dla zębów

Diety dobre dla zdrowia wymienia i opisuje Medigo, a co jeść, aby mieć zdrowe zęby? Jakie witaminy, jakie produkty powinny się znaleźć w takiej diecie? Przede wszystkim, jeśli chcesz mieć mocne i zdrowe zęby, powinieneś skupić się na produktach bogatych w witaminy C, A, D, E, a także te z grupy B. Prawidłowa dieta dobra dla zębów musi również zawierać odpowiednie ilości składników mineralnych. Niezwykle ważne są tutaj wapń i fluor!

Zatem co dokładnie powinieneś jeść? Jakie produkty koniecznie muszą się znaleźć w twojej diecie, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby? A czego lepiej unikać?

Jakie produkty dla zdrowych zębów?

Jedną z najważniejszych jest witamina D, która ma wpływ na twardość zębów. Możesz ją znaleźć w jajach, tłustym nabiale, a także w rybach, takich jak łosoś, halibut, tuńczyk czy makrela. Dużo witaminy D zawiera również kakao. Oprócz tego, warto jeść kapustę, pomidorki (szczególnie w sezonie), czerwoną paprykę oraz brokuły, czyli produkty bogate w witaminę C. Działa ona przeciwbakteryjnie, będzie zatem odpowiedzialna za stan twoich dziąseł. W czerwonym mięsie, wątróbce czy dyni znajdziesz również, niezwykle ważną przy leczeniu zębów, witaminę A. Ona także wzmocni twoje dziąsła oraz pomoże przy walce z próchnicą. Oprócz tego warto uzupełnić swoją dietę o suszone owoce, grzyby czy nasiona słonecznika, które pozytywnie wpłyną na stan zdrowia twojej jamy ustnej.

A co z wapniem i fluorem, jak uzupełnić swoją dietę o te składniki? Największą ilość wapnia zawierają produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt, kefir czy twaróg. Z kolei fluor znajduje się w czarnej i zielonej herbacie, a także w ryżu i produktach zbożowych.

Czego nie jeść, aby mieć zdrowe zęby?

Była już lista polecanych produktów, zastanówmy się więc, co szkodzi naszym zębom. W diecie dobrej dla zębów na pewno nie powinny się znaleźć słodycze. Cukier to najlepsza pożywka dla bakterii, dlatego lepiej go unikać, jeśli chcesz mieć mocne i zdrowe zęby. Najgorsze z możliwych są wszystkie słodycze, które dodatkowo oblepiają zęby – są to głównie lepkie cukierki. Lepiej unikać też napoi gazowanych, szczególnie tych z wyjątkowo dużą zawartością cukru. Dobrze jest także ograniczyć spożycie kawy oraz czerwonego wina.

Zdrowe zęby – o czym jeszcze pamiętać?

Wiesz już co jeść, a czego nie jeść, musisz zatem jeszcze pamiętać o odpowiednich proporcjach. Wspomniane na początku warzywa i owoce powinny stanowić aż połowę twojego posiłku, oznacza to, że powinny znajdować się zarówno w śniadaniu, jak i daniach obiadowych. Druga połowa to 25% nabiału i 25% produktów pełnoziarnistych. Jak widać słodycze nie powinny pojawić się tutaj wcale. Natomiast niedobór cukru, możesz zastąpić na przykład zdrowymi, sezonowymi owocami.

Na koniec ciekawostka: Uważaj na cytrusy, mimo że są one bogate w cenną witaminę C, zawierają też szkodliwe dla szkliwa kwasy. Należy je jeść z umiarem.