Jak czyścić zęby z kamienia?

zębyCodzienne czyszczenie zębów, co najmniej rano i wieczorem, może uchronić nad od chorób i próchnicy. Niemniej jednak, czasem niewiele możemy poradzić na przebarwienia i odkładanie kamienia nazębnego, zwłaszcza, jeśli pijemy na co dzień duże ilości kawy. Oczywiście, odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala na niedopuszczenie do pokrycia zęba kamieniem i płytką nazębną, ale niestety, wiele osób zapomina, że nie tylko rano i wieczorem trzeba czyścić zęby, ale również po wypiciu chociażby wspominanej kawy czy zjedzeniu czegoś słodkiego. Jeśli w takiej sytuacji nie możemy zastosować klasycznego mycia zębów, żujmy gumę bez cukru lub wypijmy szklankę wody niegazowanej, która choć w niewielkim stopniu usunie z naszej jamy ustnej chorobotwórcze bakterie, a także wszelkie zanieczyszczenia. Kamień nazębny, jeśli narósł na zębach w znacznym stopniu, należy usuwać wyłącznie w gabinetach dentystycznych.

Regularne mycie zębów konieczne

Chcąc mieć piękne, zdrowe białe zęby bez przebarwień i kamienia nazębnego, trzeba restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Warto przy tym stosować pastę Ajona, niezawierającą fluoru, który w dużych dawkach może szkodzić pacjentom, zamiast pomagać im chronić zęby. Pasta Ajona w krótkim czasie usuwa bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Usuwanie kamienia

Kamień z zębów powinien być usuwany regularnie, bowiem w przeciwnym wypadku zęby zaczną się psuć, a z naszej jamy ustnej będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. W każdym gabinecie dentystycznym można pozbyć się kamienia. Raz w roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje taki zabieg, tak więc można się mu poddać bezpłatnie.

Jeśli z różnych przyczyn częściej musimy klub chcemy usuwać kamień, przyjdzie nam za to zapłacić. Zabieg wykonuje na ogół higienistka stomatologiczna. Kamień może gromadzić się nawet na zębach, które są regularnie czyszczone. Jednak, czyszczenie jest konieczne, bowiem pozwala na usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, a to na niej później osadzają się złogi kamienia i osadu nazębnego. Przy wizycie kontrolnej u stomatologa dentysta na pewno zwróci uwagę na kamień nazębny i zaleci zabieg mechanicznego usuwania kamienia. Nie jest on bolesny, choć dla niektórych pacjentów będzie po prostu nieprzyjemny.