Implanty zębowe – z czego są wykonane?

implantyW gabinetach dentystycznych oprócz leczenia zębów, często wykonuje się zabiegi uzupełniania ubytków zębowych. Czasem pacjent traci zęby z uwagi na poważne choroby, a innym razem może to być spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej lub jej brakiem. Jeśli ktoś nie mył zębów przez kilka lat, niektóre zęby w jamie ustnej mogą już nie nadawać się do leczenia. Wówczas takiemu pacjentowi pozostaje albo zdecydować się na sztuczną szczękę lub korony, albo też na implanty zębowe, które pozwalają na uzyskanie pełnego, przepięknego uśmiechu. Z czego wykonane są implanty i jak należy o nie dbać?

Z czego robi się implanty?

Implanty zębowe wykonane są z kilku różnych materiałów, ale ich podstawę stanowi tytanowa śrubka, która umieszczana jest w kości żuchwy lub szczęki. Jest ona dosłownie wkręcana w kość, przez co skutecznie zastępuje obumarły lub usunięty korzeń zęba i jest stabilnym mocowaniem dla korony zębowej.

Tytan jest w tym przypadku wykorzystywany nie przypadkowo, bowiem jest to materiał biozgodny i nie wywołuje w ludzkim ciele żadnych reakcji alergicznych. Z tego też względu implanty zębowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane u alergików.

Implanty zębowe, bez względu na powszechne przekonanie społeczne, nie wyglądają sztucznie, ale są zbliżone do normalnego wyglądu zęba. Osoba, która nie wie, że pacjent ma wkręcone implanty, może w ogóle nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Implanty są sztucznymi korzeniami zębów, do których dopiero mocowane są estetyczne korony porcelanowe, przypominające koronę naturalnych zębów. Implanty najczęściej służą do uzupełniania pojedynczych braków w uzębieniu, choć można je spokojnie wykorzystać do stabilnego przymocowania protezy lub mostu porcelanowego z kilku zębów, w celu odtworzenia większych ubytków w jamie ustnej pacjenta.

Implanty jak normalne zęby

W przypadku posiadania implantów zębowych, należy dbać o nie w tożsamy sposób, jak w przypadku własnych zębów. Oznacza to, że aby zachować je w idealnym stanie, należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Warto używać w takim przypadku pasty Ajona, która skutecznie i w krótkim czasie usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Warto też wykorzystywać pastę Ajona, bowiem pozwoli ona na wszechstronne zadbanie o naszą higienę jamy ustnej.