Dlaczego boli ząb?

Ból zęba może odebrać nam całą radość życia i spowodować, że nie będziemy mogli normalnie uczestniczyć w życiu społecznym czy zawodowym. Ból zęba może być na tyle przeszywający, że bez silnych leków przeciwbólowych nie będziemy mogli normalnie egzystować. Co jest przyczyną bólu zęba i czy można ustrzec się przed taką sytuacją?

Przyczyny dolegliwości bólowych zębów

Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować ból zęba. Wśród nich wymienia się niewątpliwie:
• Próchnicę,
• Choroby dziąseł,
• Choroby przyzębia,
• Zapalenie miazgi zębowej.
Stany zapalne bardzo często powodują, że zaczynają nas boleć zęby lub ząb. Nawet nocne zgrzytanie zębami czy zaciskanie zębów wywołuje pewne dolegliwości bólowe. U małych dzieci bóle zębów są spowodowane wyżynaniem się ich z dziąseł. Utrata zęba, powstanie tzw. pusto dołu, czy uszkodzenie zęba to kolejne czynniki, które można obarczyć winą za ból zęba.

Dolegliwości bólowe odczuwane w obrębie zębów mogą mieć charakter incydentalny i mijać tak szybko, jak się pojawiły, albo długotrwały. Jeśli ból zębów mija szybko, być może mamy do czynienia z tak zwaną nadwrażliwością zębów. Z kolei, długotrwały ból może być spowodowany poważną chorobą zębów, kwalifikującą się do rozpoczęcia leczenia stomatologicznego.

Jeśli przyczyną bólu zębów jest próchnica, zwykle będziemy odczuwać ból w kontakcie z zimnymi lub gorącymi napojami i potrawami, albo jedząc słodkie bądź kwaśne rzeczy. Jest to pierwszy sygnał do tego, aby zacząć przeciwdziałać rozwojowi próchnicy. Jeśli pozbędziemy się tego problemu, czyli przyczyny bólu zębów, to i sam objaw zniknie.

Jak nie dopuścić do bólu?

Najważniejsze w przeciwdziałaniu dolegliwościom bólowym zębów jest niedopuszczenie do rozwoju choroby, która wywołuje ból. Można tego dokonać stosując podczas codziennego szczotkowania pastę Ajona. Likwiduje ona wszystkie bakterie, które pozostają w jamie ustnej posiłkach. Jeśli nie zostaną one skutecznie usunięte, to wówczas bakterie zaczynają się namnażać, wywołując spustoszenie w naszych zębach i dziąsłach. To prosta droga do bólu zębów. Warto więc co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby przy użyciu pasty Ajona, aby nigdy nie czuć bólu zębów i w porę zapobiegać mogącym rozwinąć się w jamie ustnej, chorobom.

Dentyści zalecają korzystać z wizyt kontrolnych dwa razy w roku, ponieważ dzięki temu można zaleczyć niewielkie ubytki w zębach i nie dopuścić do tego, aby zęby zaczęły boleć.