Dlaczego zęby żółkną?

Krystalicznie białe zęby są marzeniem niejednego z nas. Niestety, nie każdy osiągnie perłowe zęby, które będą lśniły w uśmiechu. Przyczyną takiej sytuacji może być kolor kości zębów, jaką ma dana osoba. Nie każde zęby są tak samo białe, mimo zachowywania elementarnych zasad higieny. W takim przypadku wyłącznie profesjonalne wybielanie zębów może przynieść pożądane rezultaty, w postaci śnieżno białego koloru zębów. Wiele osób zastanawia się, dlaczego zęby z czasem zmieniają kolor i żółkną, albo tworzą się na ich powierzchni dziwne przebarwienia? Powodów takich niedoskonałości zębów należy poszukiwać przede wszystkim w prowadzonym trybie życia i w spożywanych na co dzień pokarmach.

Od czego żółkną zęby?

Na koloryt naszych zębów ogromny wpływ ma nasza dieta i styl życia. Na żółknięcie zębów negatywnie wpływają:
• Picie nadmiernych ilości kawy,
• Palenie papierosów,
• Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej,
• Wykorzystywanej niewłaściwej pasty do zębów,
• Jedzenie nadmiernej ilości słodyczy.

Prawidłowe odżywianie, rezygnacja z używek i regularne mycie zębów powoduje, że zęby pozostają białe i są wolne od przebarwień.

Ciemne napoje, takie jak kawa czy Coca-cola powodują, że na powierzchni zębów odkładają się osady. Barwniki z żywności, tytoniu i napojów wnikają w osad, tworząc przebarwienia i powodując, że zęby żółkną. Jeśli osad wniknie w głąb szkliwa i w zębiny, zęby trwale pozostaną żółte i pełne przebarwień.

Wiek ma znaczenie

Wraz z wiekiem kolor naszych zębów zaczyna się zmieniać i nie mamy na to żadnego wpływu. Nasze zęby nie są już tak białe, jak przed laty, pomimo stosowania najlepszych past, takich jak Ajona, które z założenia mają utrzymać nasze zęby w jak najlepszej kondycji. Dobra higiena jamy ustnej z zastosowaniem pasty Ajona z fluorem powoduje, że zęby żółkną znacznie wolniej, niż gdybyśmy stosowali inne pasty, albo myli zęby nieregularnie.

Po przekroczeniu mniej więcej 60-tego roku życia, warto dokonać zabiegu wybielania zębów, który pomoże w utrzymaniu ich dobrej kondycji i dobrego wyglądu. Później wystarczy już tylko myć zęby co najmniej 2 razy dziennie z użyciem pasty do zębów Ajona, polecanej przez specjalistów.