Jak prawidłowo zachowywać higienę jamy ustnej?

Dentyści wyrażają wspólne stanowisko mówiące o tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest konieczna, dla zachowania naszych zębów w dobrej kondycji przez długie lata. Jeśli nie zadbamy o codzienne czyszczenie zębów odpowiednią pastą do zębów i usuwanie resztek pokarmów z przestrzeni między zębowych, narazimy się na powstanie próchnicy i ubytków. Może to również przyczynić się do wielu innych chorób zębów i dziąseł. Jak zadbać w odpowiedni sposób o higienę jamy ustnej? Jak sprawić, że zęby będą zdrowe, mocne i piękne każdego dnia?

Podstawowe zasady

Każdy z nas powinien codziennie czyścić zęby, przede wszystkim rano i wieczorem, choć specjaliści zalecają czyszczenie zębów po każdym posiłku. Jeśli jednak nie mamy ku temu wystarczającej ilości czasu, wystarczające będzie dwukrotne w ciągu dnia szczotkowanie zębów.
Nie należy przy tym zapominać o masażu dziąseł i oczyszczaniu powierzchni języka, na której skutecznie rozwijają się liczne bakterie, które mogą powodować psucie się zębów i powstawanie groźnych chorób dziąseł. Czas mycia zębów powinien oscylować w granicach minimum 2-3 minut. W takim czasie gruntownie oczyścimy zęby i zlikwidujemy narastającą na nie każdego dnia płytkę nazębną, która może stać się podstawą rozwoju próchnicy.

Warto też na co dzień stosować przynajmniej raz dziennie płyn do płukania ust i czyścić przestrzenie między zębowe za pomocą odpowiedniej, cienkiej szczoteczki lub nici dentystycznych.

Jaka szczoteczka i jaka pasta?

Szczoteczka wykorzystywana do codziennego czyszczenia zębów i dziąseł oraz języka, powinna być dobierana odpowiednio do potrzeb pacjenta. Uniwersalną szczoteczką będzie taka, która posiada miękkie lub średnio twarde włókna, umieszczone na niewielkich rozmiarów główce. Taka szczoteczka pozwoli nam na efektywne czyszczenie zębów, a każdym zakamarku. Najlepiej o pomoc w wyborze szczoteczki do zębów poprosić dentystę, który nas leczy. Poleci nam on szczoteczkę, która będzie dla nas odpowiednia.

Jeśli chodzi o pastę, to powinna ona jednocześnie likwidować wszystkie bakterie namnażające się w jamie ustnej, mieć dobry smak i zapach, a także w swoim składzie musi posiadać zawartość fluoru. Taką pastą jest pasta Ajona, która przy codziennym szczotkowaniu pozwala zapobiegać rozwojowi próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Skutecznie chroni zęby, nadając im doskonały wygląd. Jest ona polecana przez specjalistów.