Dlaczego nasze zęby się psują?

Brzydkie, czarne plamy i wgłębienia na zębach wskazują, że nasze zęby uległy zepsuciu. Oprócz kwestii estetycznych, taka sytuacja niesie za sobą konieczność podjęcia leczenia zębów w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym. Dentysta oczyści zęby i zaleczy je stosując odpowiednie wypełnienia. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego zęby się psują? Co jest tego przyczyną i jak można uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości? Czy w ogóle istnieją skuteczne sposoby na to, aby uniknąć zepsucia zębów?

Z winy pacjenta

Szerokie grono dentystów stwierdza, że w przeważającej ilości przypadków przyczyną zepsucia zębów jest brak higieny jamy ustnej u pacjentów. Niewłaściwa higiena zębów lub całkowite zaniechanie mycia zębów powodują, że zęby łatwo ulegają zepsuciu. Jeśli nie szczotkujemy ich przynajmniej dwa razy dziennie, znajdujące się na ich powierzchni resztki pokarmów stają się znakomitą pożywką dla bakterii. To one w rzeczywistości psują szkliwo zębów. Słabość uzębienia może być więc wywołana na własne życzenie danej osoby.

Dentyści zalecają, aby po każdym posiłku czyścić zęby, aby przeciwdziałać ich zepsuciu. Do tego celu warto wykorzystać profesjonalną pastę do zębów Ajona, która likwiduje 100% bakterii na zębach. Codzienne szczotkowanie zębów przy użyciu pasty Ajona przyniesie spodziewane rezultaty i przyczyni się do wybielenia i wzmocnienia zębów.

Geny

Psucie zębów może być genetycznie uwarunkowane. Oznacza to, że słabość uzębienia wynika nie z niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale z dziedzicznych skłonności.

Próchnica wrogiem numer 1

Próchnica powodująca niszczenie i psucie zębów jest chorobą społeczną, nabytą. Większość Polaków ma zęby zepsute przez próchnicę. Kluczowe jest więc przeciwdziałanie jej rozwojowi, co można uzyskać z zastosowaniem pasta Ajona. Jest ona polecana przez dentystów do walki z narastającą na co dzień na zębach płytką nazębną, powodującą powstanie próchnicy.

Niewłaściwa dieta

Niebagatelne znaczenie dla zdrowia naszych zębów ma właściwa dieta. Nie na darmo rodzice i dziadkowie mówią nam, że od słodyczy psują się zęby, ponieważ rzeczywiście tak jest. Bakterie próchnicy, które powodują psucie się zębów i powstawanie ubytków uwielbiają cukry proste i dzięki nim rozwijają się. Te zaś są zawarte w słodyczach, białym pieczywie, słodzonych napojach, owocach i w wysoko przetworzonej żywności. Zdrowa dieta w dużej mierze może ustrzec nas przed psuciem zębów.