Dlaczego zęby mądrości tak szybko się psują?

tooth-146674_1280Powodem psucia się zębów i pojawiania się w ich strukturze pewnych ubytków jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Większość z nas pomimo deklarowania się, że wie jak długo i w jaki sposób czyścić zęby, wcale nie stosuje się do tych prostych zasadach. Tymczasem wystarczy szczotkować zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem, albo najlepiej po każdym posiłku, aby ustrzec się próchnicy i zachować zdrowe, pięknie wyglądające zęby na długi czas. Należy przy tym korzystać z dobrej pasty do zębów, takiej jak Ajona, która szybko i skutecznie usuwa chorobotwórcze bakterie z naszej jamy ustnej. Są zęby, które pomimo właściwej higieny, psują się szybciej od pozostałych. Na ogół są to zęby mądrości.

Pojęcie zębów mądrości

Mianem zębów mądrości potocznie nazywane są zęby ósemki, które nie u wszystkich ludzi się wyżynają. Jeśli jednak tak się stanie, mogą stać się powodem skrzywienia zgryzu lub też szybko zostać zaatakowane przez próchnicę. Pojawiają się one pomiędzy 16-stym a 27-rokiem życia, choć zdarza się, że osoby w wieku 30-stu czy 40-stu lat wcale ich nie mają, co nie wpływa ujemnie na zdolności do przeżuwania.

Dlaczego tak się dzieje?

Zęby mądrości psują się szybciej, ponieważ dostęp do nich jest znacznie utrudniony. Przez to pacjent nie ma szansy na dokładne wyszczotkowanie takich zębów, przez co na ich powierzchni gromadzą się resztki pokarmów będące idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii próchnicowych. Dlatego zęby mądrości szybko ulegają zepsuciu i konieczne jest ich usunięcie, aby próchnica nie przeniosła się na kolejne zęby.

Czasem lepiej się pozbyć takich zębów, niż je leczyć ponieważ mogą one wymagać leczenia kanałowego, wywoływać dyskomfort wbijając się w policzek, albo rosnąć krzywo przez co skrzywiają cały zgryz pacjenta. Najlepiej decyzję o usunięciu zębów mądrości podjąć po konsultacji ze swoim stomatologiem lub chirurgiem dentystycznym.