Czym jest ruchomość zębów?

Recession_parodontaleRuchome zęby sprawiają wiele problemów przy jedzeniu, żuciu, a nawet przy mówieniu. Komfort życia pacjenta znacznie się obniża. Czasem chory ma tylko wrażenie, że w trakcie gryzienia jego zęby się ruszają. Mowa tu o ruchomości zębów. Co należy rozumieć pod tym pojęciem i z jakiego powodu zęby się ruszają?

Ruchomość zębów

Problem ruchomości zębów tak naprawdę wynika z wychylenia korony klinicznej zęba w stosunku do kości wyrostka zębodołowego. Jeśli mamy wrażenie, że nasze zęby przestały stabilnie tkwić w dziąsłach i ruszają się, przede wszystkim podczas żucia, warto udać się na kontrolną wizytę do stomatologa.

Dentysta powinien ocenić wychylenie zębów statystycznym pomiarem ruchomości, podawanym w milimetrach lub dynamicznym pomiarem ruchomości, dokonywanym urządzeniem nazywanym Periotestem.

Przyczyną ruchomości zębów mogą być zmiany wielkości powierzchni korzeni, do czego dojść może w wyniku powikłania po leczeniu ortodontycznym, zapaleniu lub urazie, prowadzących do resorpcji korzeni. Zęby mogą stać się ruchome z powodu zmian w ozębnej, w więzadłach wokół korzeni, odkształcania się wyrostka zębodołowego, w wyniku urazów zgryzowych, mechanicznych czy bruksizmu. Zęby mogą stracić oparcie w korzeniach wskutek deformacji substancji twardych zęba, zaburzenia położenia punktu obrotu zęba lub ilościowej utraty tkanek podporowych zęba.

Kiedy ruchomość zębów trzeba leczyć?

Nie wszyscy pacjenci odczuwają dyskomfort z uwagi na występującą u nich ruchomość zębów. Jeśli jednak tak się dzieje, warto zgłosić się na konsultacje do gabinetu stomatologicznego.

Nie wymaga ona leczenia, jeśli jest to ruchomość fizjologiczna. W przypadku ruchomości patologicznej w pierwszej kolejności dentysta powinien ustalić przyczynę takiego stanu u pacjenta oraz rozpocząć leczenie. W przeciwnym wypadku, kiedy zlekceważy się pierwsze objawy ruchomości zębów, może w konsekwencji dojść do ich utraty.
Częstym powodem rozchwiania zębów są konsekwencje związane z powikłaniami próchnicy. Warto zatem dokładnie, każdego dnia czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona, aby nie doszło do próchnicy korzeni zębów i ich resorpcji.