Czym są szczoteczki soniczne?

SonicareSzczoteczka do zębów to obok pasty podstawowe narzędzie pozwalające na właściwe zadbanie o higieny jamy ustnej. Pasta powinna szybko usuwać wszelkie chorobotwórcze bakterie. Taka jest między innymi pasta Ajona, która polecana jest nawet kobietom w ciąży, osobom starszym czy małym dzieciom. W parze z taką pastą powinniśmy używać dobrej szczoteczki. Czy może to być szczoteczka soniczna?

Nowy wynalazek?

Szczoteczka soniczna bynajmniej nie jest najnowszym wynalazkiem nowoczesnej techniki, bowiem powstała ona już w 1992 roku, a jej pierwowzorem była zwykła szczoteczka elektryczna. Można powiedzieć, że szczoteczka soniczna jest udoskonaloną wersją szczoteczki elektrycznej. Różnica pomiędzy takimi urządzeniami tkwi w tym, w jaki sposób szczoteczka elektryczna i soniczna myją ścianki zębów. W przypadku szczoteczek sonicznych wykorzystywany jest ruch wymiatający i pulsujący, dzięki czemu zęby są prawidłowo czyszczone, a przy tym nie dochodzi do uszkodzenia szkliwa czy do recesji dziąseł. Przy użyciu szczoteczki sonicznej zęby możemy czyścić delikatnie, ale i dokładnie.
Wynalazcą szczoteczki sonicznej był amerykański naukowiec Robert Bock. Zdobyła ona aprobatę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, dzięki czemu mogła wejść do masowej sprzedaży.

Jak to działa?

Szczoteczka obrotowa, elektryczna wykonuje w ciągu 1 minuty około 8 000 ruchów, z kolei szczoteczka soniczna wykonuje od 31 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Takie porównanie jasno wskazuje, że szczoteczka soniczna jest dokładniejsza, ale przy tym nie trzeba przejmować się, że mogłaby ona wyrządzić jakąkolwiek krzywdę pacjentowi. Wyszczotkuje zęby i odświeży zęby. Usuwa do sześciu razy więcej płytki nazębnej od szczoteczki manualnej, a codzienne stosowanie tego typu szczoteczek pozwala na właściwe zadbanie o zęby. Ich ścianki odzyskują naturalną biel, a przebarwienia stopniowo znikają.

Szczoteczki soniczne z wygiętą szyjką główki docierają do nawet najbardziej oddalonych i trudnych do umycia zębów. Wystarczy w praktyce dwie-trzy minuty dziennie, aby nasze zęby były prawidłowo wyczyszczone.