Jak skorygować kształt zębów?

zębyZbyt duże, szpiczaste lub krzywe zęby mogą być źródłem kompleksów, a także powodować dyskomfort i ból na co dzień – przy jedzeniu, mówieniu, albo przy każdej innej okazji. Kształt zębów można jednak skorygować. W jaki sposób?

Zabieg z zakresu medycyny estetycznej

Można skorygować kształt zębów w ramach profesjonalnie wykonywanego w warunkach gabinetu stomatologicznego zabiegu. W żadnym przypadku nie należy samodzielnie starać się poprawić kształtu zębów pilnikiem lub innym środkiem trącym, ponieważ może to doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa i samych zębów. Może dojść do zakażenia i konieczności zaawansowanego leczenia antybiotykami.

Najlepiej korygowanie zębów pozostawić specjalistom. Zabieg spiłowania zębów wykonuje się w celu nadania swojemu uzębieniu odpowiedniego kształtu. Niekoniecznie musi on być podyktowany względami zdrowotnym. W efekcie pacjent może mieć całkowicie zdrowe zęby, ale chcieć z uwagi na swoje estetyczne preferencje, zmienić ich kształt. Najczęściej na takie zabiegi decydują się kobiety, choć nie brakuje mężczyzn, którzy również chcieliby, aby ich uśmiech nieco inaczej się prezentował.

Jak wygląda zabieg?

Jeśli pacjent uważa, że naturalny wygląd zębów jest nieestetyczny, wówczas można dokonać spiłowania. jest to wskazane także przy zakładaniu mostów protetycznych, kiedy w szczęce brakuje kilku zębów. Zabieg polega wówczas na przypiłowaniu szkliwa.

Zabiegu nie należy wykonywać, jeśli zęby są spiczaste lub rosną nierówno. Lepszym rozwiązaniem będzie założenie koronek, co pozwoli nadać uzębieniu pożądany kształt i jest zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym.

Piłowanie zębów, czyli tzw. konturing, to zabieg przeprowadzany wyłącznie w przypadku zębów zdrowych. Należy więc udać się koniecznie do stomatologa na leczenie ubytków próchnicowych i czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przy zastosowaniu dobrej pasty, np. Ajona. Dzięki temu można utrzymać zdrowie zębów na długi czas i przygotować je do zabiegu. Stomatolog może zrównać zęby ze sobą. Należy mieć świadomość, że konturing mocno ingeruje w strukturę zębów, dlatego może być bolesny. Warto przeprowadzać go w znieczuleniu. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu zębów dokonuje się wyrównania i polerowania ich powierzchni.