Jakie zabiegi dentystyczne są najbardziej nielubiane przez pacjentów?

stomatologia_19-128071Dla wielu osób wizyta w gabinecie dentystycznym jest najgorszą karą z możliwych. Udają się do stomatologa tylko wtedy, gdy istnieje ku temu absolutna konieczność. Wolą przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, chodzić z zepsutymi zębami, ze znacznymi uszkodzeniami próchniczymi i stanem zapalnym, niż poddać się stosunkowo prostemu leczeniu. Jakie zabiegi dentystyczne są najbardziej nielubiane przez pacjentów gabinetów dentystycznych?

Wyrywanie zębów

O ból głowy, strach i panikę przyprawia wielu z nas wizja konieczności usunięcia zęba. Niemniej jest to obawa nie do końca uzasadniona, ponieważ w dzisiejszych czasach dentyści dysponują takimi środkami znieczulającymi, które nie dopuszczają do tego, aby pacjent odczuwał jakiekolwiek dolegliwości bólowe przy wyrywaniu zęba.

Znacznie bardziej skomplikowany będzie zabieg usunięcia chirurgicznego tzw. zębów mądrości, czyli „ósemek”, zwłaszcza jeśli rosną one w nieprawidłowy sposób. Ekstrakcja zatrzymanej ósemki to nieprzyjemny i stresujący zabieg. Pacjentów niepokoją ponadto możliwe powikłania pozabiegowe. Podobnie jest w przypadku usuwania zębów trzonowych, znajdujących się w stanie zapalnym.

Leczenie kanałowe

Podczas leczenia kanałowego pacjent musi często przez godzinę poddawać się nieprzyjemnym zabiegom otwierania komory zęba i odsłaniania miazgi. Nieprzyjemne i niestety bolesne jest też tzw. trucie zęba, czyli nakładanie na nerwy specjalnej pasty dewitalizacyjnej.

Znieczulenie

Paradoksalnie wielu pacjentów obawia się nie samych zabiegów dentystycznych, ale bólu towarzyszącego podczas wstrzykiwania w odpowiednie miejsce w dziąśle znieczulenia. Można jednak zniwelować nieprzyjemne odczucia przy wbijaniu igły, stosując w pierwszej kolejności specjalne żele znieczulające.

Współczesna stomatologia stoi na bardzo wysokim poziomie. Dentyści skutecznie uśmierzają ból pacjentów, a i tak większość z nas odczuwa irracjonalny lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Aby mieć zdrowe zęby, a do dentysty chodzić tylko na okresowe przeglądy raz na pół roku lub rok, warto skrupulatnie dbać o swoje uzębienie. Należy przede wszystkim przynajmniej dwa razy dziennie czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty, np. Ajona.