Zęby zniszczone przez fluor

szczoteczkiFluor występuje w przeważającej ilości past do zębów, nici dentystycznych czy też w płynach do płukania ust. W szkołach i przedszkolach nadal organizowane są dni fluoryzacji zębów dzieci. Trzeba jednak wiedzieć, że fluor w nadmiarze może być szkodliwy i prowadzić nie do wzmocnienia struktury zębów, ale do ich zniszczenia. Dlatego czasem warto sięgnąć po takie pasty do zębów jak Ajona, które w swoim składzie nie zawierają fluoru, ale szybko i skutecznie zwalczają w jamie ustnej użytkownika wszystkie chorobotwórcze bakterie.

Naukowo potwierdzone fakty

Fluor w nadmiarze jest trucizną, która przyczynia się do niszczenia zębów pacjentów. Pamiętać należy, że fluor w rzeczywistości jest toksycznym produktem ubocznym wytwarzania aluminium. W XX wieku promowano dobroczynne dla zdrowia właściwości fluoru na szeroką skalę, w wyniku czego w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto fluoryzację wody, a w ślad za USA poszły i inne państwa, w tym Polska. Fluor występował wszędzie, m.in. w pastach do zębów. Nadmiar fluoru podawanego codziennie człowiekowi zmniejsza jego opór, przez co staje się on podatny na manipulację. Dlatego składnik ten był wykorzystywany przez nazistów w obozach koncentracyjnych i jako element środków psychotropowych w domach opieki i szpitalach psychiatrycznych. Fluor znajduje od dziesiątek lat zastosowanie jako składnik trutek na szczury i inne gryzonie.

Negatywny wpływ na organizm

Ochronne działanie fluoru na zęby jest skuteczne, ale jeśli podawany jest on w małych dawkach, maksymalnie do 20 roku życia. Przy zębach stałych przestaje działać, a jedynie gromadzi się w organizmie co jest dla nas szkodliwe. Staje się przyczyną fluorozy, czyli nadmiernego nagromadzenia fluoru w organizmie. Pierwszym jej objawem są małe plamki na zębach, początkowo jaśniejsze od szkliwa, a potem szare czy nawet ciemnobrązowe. Fluoroza prowadzi do uszkadzania struktury zębów i ich kruszenia.

Nadmiar fluoru skutkuje zmianami w kościach, które także stają się kruche, a cały organizm szybciej się starzeje. Fluor negatywnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Zmniejsza odporność oraz zdolność do wchłaniania magnezu.