Picie w nocy a zdrowie zębów

Problemem wielu osób w różnym wieku i o różnej płci jest to, że w trakcie nocy odczuwają pragnienie – nie ważne, czy jest środek lata czy głęboka zima, z trzaskającymi mrozami. Zawsze muszą mieć pod ręką coś do napicia się w godzinach nocnych. Problem w tym, że picie słodzonych napojów powoduje, że zęby narażone są wówczas na rozwój próchnicy. Jeśli więc pijemy w nocy słodzoną herbatę, soki z owoców, czy coca-colę lub inne napoje gazowane, musimy być świadomi tego, że nasze zęby przez czas snu są pozbawione swojej ochrony. Nawet jeśli wieczorem porządnie umyjemy zęby nie zmieni to faktu, że później po spożyciu napoju bakterie będą miały pożywkę, na której będą mogły bytować.

Jak rozwiązać problem?

Najłatwiej byłoby w ogóle zrezygnować z picia czegokolwiek w nocy. Wówczas nie musielibyśmy się martwić próchnicą czy powstaniem nieestetycznych przebarwień na zębach. Nie tak łatwo jednak zmienić głęboko zakorzenione przyzwyczajenia, szczególnie u osób dorosłych, które od lat mają ten sam rytuał spania i zasypiania.

Jeśli jednak już musimy pić w godzinach nocnych, niech przy naszym łóżku znajdzie się niegazowana woda mineralna, która nie zmieni pH w ustach, ani nie spowoduje, że w naszej jamie ustnej zaczną rozwijać się chorobotwórcze bakterie. W takim przypadku możemy nie zrywać z naszym przyzwyczajeniem. Aczkolwiek, gdy nie jest to możliwe, lepiej nie pijmy napojów gazowanych, słodzonych i kolorowych w czasie nocy. Wystarczające szkody takie napoje wyrządzają naszym zębom w ciągu dnia. Nie trzeba ich pić jeszcze w nocy.

Higiena jamy ustnej konieczna

Alternatywnym rozwiązaniem jest to, aby pić w nocy np. herbatę, ale po każdym jej napiciu się powinniśmy udać się do łazienki i umyć zęby, np. pastą Ajona, która szybko usunie bakterie chorobotwórcze mnożące się w naszej jamie ustnej, albo też wypłukać zęby płynem do płukania ust. Zadziała on w podobny sposób, a skoro nie jemy nic słodkiego w nocy, to nie pozostaną nam resztki pokarmu pomiędzy zębami. Wieczorem wyszczotkujmy porządnie zęby, a w nocy płuczmy je szybko płynem. To pozwoli na solidną ochronę naszego uzębienia.