Po co nam płyny do płukania ust?

płynAsortyment środków dentystycznych do mycia i czyszczenia jamy ustnej jest coraz bogatszy. Pytanie tylko, czy nie wystarczyłaby nam zwyczajna szczoteczka do zębów i dobra pasta, aby utrzymać higienę jamy ustnej w należytym stanie? Pasta Ajona zabija do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej, nawet przy krótkotrwałym czyszczeniu zębów. Niemniej, czy warto przy używaniu dobrej pasty do zębów stosować również płyn do płukania ust? Jak działają takie płyny i co właściwie znajdziemy w ich składzie?

Uzupełnienie dla higieny jamy ustnej

Nie ulega wątpliwości, że nic nie jest w stanie zastąpić codziennego szczotkowania zębów szczoteczką do zębów. Samo płukanie ust nie spowoduje, że płytka nazębna nie będzie narastała, niszcząc nasze zęby i stwarzając doskonałe warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych, a co za tym idzie – również próchnicy. Można na tej podstawie wysnuć wniosek, że jeśli już chcemy stosować płyny do płukania jamy ustnej, powinny one być uzupełnieniem dla tradycyjnej higieny zębów i dziąseł.

Specjalistyczne płyny do płukania ust usuwają bakterię, chronią przed próchnicą i chorobami dziąseł. Są stosowane w profilaktyce nadwrażliwości zębów, odświeżają oddech i zapobiegają osadzaniu się kamienia. Dentyści twierdzą nawet, że każdy powinien stosować płyny do płukania ust po każdym posiłku, zwłaszcza wtedy, gdy nie może użyć pasty do zębów i szczoteczki. Płyn do płukania ust często dociera do miejsc, do których nie dociera szczoteczką.

Ostrożne stosowanie

Stomatolodzy zalecają, aby na co dzień stosować płyny do płukania ust, ale aby nie przesadzać jednocześnie z ich ilością. Wybierając płyn do płukania ust należy zachować szczególną ostrożność, bowiem powszechnie stosowane płukanki mogą niekiedy być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najlepiej poradzić się w tej kwestii swojego dentystę, który wskaże, jaki płyn możemy stosować bezpiecznie.

Jeśli używamy pastę do zębów niezawierającą fluoru, taką jak Ajona, w zasadzie każdy płyn do płukania ust będzie dla nas odpowiedni. W płynach tych znajduje się bowiem dużo fluoru, tak więc przy zastosowaniu płynu powinniśmy ograniczyć ilość tego pierwiastka w paście do zębów.