Czy można leczyć zęby poza własnym krajem?

dentist-913014_640Najlepiej w ogóle nie musieć odwiedzać gabinetu stomatologicznego celem leczenia zębów, ale nie każdemu ta sztuka się udaje. Aby dobrze przeciwdziałać próchnicy i innym chorobom trzeba czyścić dokładnie zęby przez co najmniej 2 minuty dziennie, rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. W wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej ponad 90 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę, która wymaga wręcz natychmiastowego leczenia. Gdzie udać się po pomoc?

We własnym kraju

Najprościej leczyć się we własnym kraju. W Polsce funkcjonują przychodnie i gabinety dentystyczne, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i świadczą usługi nieodpłatnie, ale wyłącznie w ramach gwarantowanego koszyka. Między innymi za plomby światło utwardzane czy leczenie kanałowe zębów o większej liczbie kanałów przyjdzie nam i tak zapłacić.

Można także korzystać z gabinetów prywatnych, które same ustalają swoje cenniki. Przed rozpoczęciem leczenia dentysta powinien poinformować nas o kosztach, jakie poniesiemy z tego tytułu i możliwościach uiszczenia płatności, np. kartą płatniczą lub tylko gotówką.

Leczenie za granicą

W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii lub w Danii koszty leczenia zębów – dentystycznego i ortodontycznego czy wszczepiania implantów zębowych, są znacznie wyższe niż w Polsce. Kwitnie więc turystyka medyczna, a raczej stomatologiczna do Polski, a polscy dentyści tylko na tym zarabiają.

Podobnie jest we Włoszech, gdzie cenniki dentystów są znacznie wyższe niż w naszym kraju. W krajach Zachodniej Europy generalnie leczenie zębów jest kosztowne, dlatego wyjeżdża się do innych krajów, w celu zlikwidowania próchnicy. Najpopularniejszymi kierunkami są przy tym Chorwacja i Węgry, choć brakuje danych liczbowych obrazujących ten trend.
Fenomen wyjazdów do innych krajów na leczenie dentystyczne jest powszechny w Australii, a mieszkańcy tego kontynentu najczęściej na leczenie udają się na Filipiny, do Indii czy Tajlandii. Za nawet jedną trzecią kosztów, jakie musieliby zapłacić u siebie za wizyty i leczenie zębów, płacą w zagranicznych klinikach. Są już biura podróży, które specjalizują się w wyjazdach wypoczynkowych połączonych z wizytą w gabinetach stomatologicznych.