
Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem schorzeń miazgi, czyli zespołu nerwów naczyniowych zapewniających ochronę i odżywienie zębów.
Najbardziej zewnętrzna warstwa części koronowej zębów składa się ze szkliwa, a jej część korzeniowa z żółtej zębiny. Wewnątrz zęba znajduje się miazga, zwana również tkanką nerwową, która składa się z naczyń krwionośnych, nerwów i tkanki łącznej. Miazga dociera do wierzchołka korzenia przez kanały zębiny i łączy się z głównym układem nerwowo-naczyniowym organizmu od wierzchołka korzenia. Proces usuwania miazgi z korzenia zęba, opracowywania kanałów korzeniowych i wypełniania tych obszarów materiałem wypełniającym nazywany jest leczeniem kanałowym. W przypadku zapalenia lub infekcji miazgi zęba konieczne jest leczenie kanałowe.
Endodoncja – czym zajmuje się ten dział stomatologii?
We współczesnej stomatologii istnieje kilka specjalizacji lekarzy. Dentysta leczy najczęstsze choroby, takie jak próchnica. Ortodonta zajmuje się korekcją nieprawidłowego wzrostu i ustawienia zębów w jamie ustnej. Periodontolog specjalizuje się w strukturach otaczających ząb i miękkich tkankach dziąseł. Chirurg dentysta usuwa zęby, których nie można już wyleczyć. Kim jest endodonta? Jest to lekarz o wąskiej specjalizacji zajmujący się leczeniem korzenia zęba. W przeciwieństwie do stomatologa ogólnego endodonta dodatkowo wykorzystuje technik i sprzęt do diagnozowania problemów z kanałami korzeniowymi i ich naprawy.
Termin endodoncja pochodzi od greckich słów endo, co oznacza „wewnątrz” i odontos, co oznacza ząb. Często celem leczenia endodontycznego jest zachowanie zęba. Zamiast po prostu usuwać chory lub uszkodzony ząb, endodonta eliminuje infekcję i usuwa próchnicę oraz chroni wnętrze zęba przed dalszym uszkodzeniem. Najbardziej znanym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe.
Przed leczeniem kanałowym endodonta wykonuje znieczulenie miejscowe, a następnie usuwa z zęba zmienioną chorobowo tkankę i miazgę. Następnie dokładnie oczyszcza i dezynfekuje komorę miazgi i kanały korzeniowe. Gdy infekcja zostanie całkowicie wyeliminowana, a wnętrze zęba oczyszczone, endodonta wypełni kanały korzeniowe specjalnym materiałem zwanym gutaperką i uszczelni jamę miazgi. W zależności od wyglądu zęba endodonta kieruje pacjenta do innego specjalisty w celu dokończenia leczenia, który założy koronę lub w inny sposób odbuduje ząb.
Endodonci również wypełniają i ponownie leczą kanały zęba, który nie został całkowicie wygojony, lub wykonują apikoektomię, czyli operację usunięcia wierzchołka korzenia zęba.
Jeśli chodzi o leczenie infekcji i zniszczonych tkanek, ale także odbudowę i zachowanie zęba, to pomoże tylko endodoncja. Kraków czy Warszawa. W każdym większym mieście znajdziemy specjalistę tego rodzaju.
Wskazania do leczenia
Stomatolog kieruje pacjenta do endodonty, gdy chory ząb lub uraz może spowodować powikłania w obrębie korzenia lub miazgi. Dlaczego skierowano cię do endodonty, skoro dentysta zazwyczaj sam wykonuje leczenie kanałowe i inne zabiegi?
Przede wszystkim dlatego, że endodonta jest lepiej wyszkolony do leczenia kanałowego niż stomatolog ogólny. Endodonta przechodzi dodatkowe szkolenia i posiada doświadczenie w korzystaniu z zaawansowanych technologii, dzięki czemu gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. W około połowie przypadków lekarz dentysta ogólny kieruje pacjentów do endodonty w celu leczenia kanałowego. Kiedy wymagane jest leczenie kanałowe?
- jeśli występuje głęboka próchnica,
- jeśli zęby są uszkodzone w wyniku uderzenia, upadku lub urazu,
- jeśli opóźniasz leczenie, które doprowadziło do ciężkiej choroby dziąseł, możesz potrzebować leczenia kanałowego,
- jeśli podczas jedzenia słodkich, gorących lub zimnych potraw występuje zwiększona wrażliwość i ból zębów,
- jeśli odczuwasz ból zębów w postaci mrowienia podczas jedzenia,
- jeśli ząb zaczął się przebarwiać, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Ponieważ po osiągnięciu tego etapu ząb nie może się sam zagoić.
Jak wybrać dobrego specjalistę?
Jeśli interesuje cię endodoncja w Krakowie, najpierw sprawdź opinie na temat danego specjalisty. Szukaj ich nie na stronie kliniki, z którą chcesz się skontaktować, ale na specjalistycznych portalach: prawdopodobieństwo znalezienia tam prawdziwych recenzji jest znacznie wyższe. Poznaj doświadczenie i kwalifikacje specjalisty. Zbadaj certyfikaty, dyplomy zaawansowanego szkolenia, certyfikaty ukończenia kursów.
Podczas konsultacji oceń wygląd, czystość i wyposażenie kliniki, jak uprzejmi i mili są specjaliści. Dentysta powinien szczegółowo opowiedzieć o stanie zębów, odpowiedzieć na pojawiające się pytania.