Co powinieneś wiedzieć przed wizytą u dentysty?

W ciągu ostatnich paru lat stomatologia bardzo dynamicznie rozwija. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, gdyż dzięki temu można leczyć nawet najgorsze przypadki. Uzębienie można leczyć bardzo szybko i z uniknięciem bólu. Ładny uśmiech to dobra wizytówka, skutecznie dodająca każdemu pewności siebie. Jednak trzeba wiedzie, że aby zęby były zdrowe, należy co jakiś czas odwiedzać stomatologa. Niestety większość osób unika wizyt kontrolnych, a do gabinetu stomatologicznego wybiera się dopiero wtedy, kiedy ząb już bardzo boli. Leczenie u dentysty cały czas w powszechnym przekonaniu wywołuje nieprzyjemne skojarzenia.

Jak należy wybrać stomatologa?

Jednakże dzięki coraz lepszym i nowocześniejszym sprzętom oraz preparatom do plombowania ubytków w uzębieniu, nawet najbardziej skomplikowane leczenie – na przykład kanałowe – nie musi sprawiać bólu. W dzisiejszych czasach metody, które jeszcze do niedawna traktowane były za nowatorskie, są już powszechnie używane. Chodzi m. in. o:

  • wszczepianie implantów,

  • zmianę kształtu zębów,

  • zmianę barwy zębów.

Wizyta w gabinecie dentystycznym to dla większości osób ogromny stres. Może być jednak tak, że wizyta kontrolna lub dany zabieg wcale nie będzie tak straszny, jak nam się wydawało. Podczas wyboru gabinetu stomatologicznego warto szukać przede wszystkim miejsca, gdzie będziemy czuć się swobodnie, a panująca atmosfera będzie bezstresowa.

Jeżeli zdecydujemy się na gabinet, który nie spełni naszych potrzeb i wymagań, wcale nie musimy do niego powracać. Rozwiązaniem będzie oczywiście szukanie innego dentysty i zdecydowanie nie powinieneś zniechęcać się w trakcie kolejnych poszukiwań. Przeważnie bywa tak, że jak już znajdziemy odpowiedni gabinet, będziemy do niego chodzić przez wiele lat.

Jak często należy odwiedzać stomatologa?

Na kontrolne wizyty powinno się chodzić raz na około pół roku, bez względu na to, czy z naszymi zębami dzieje się coś złego, czy nie. Może być tak, że w zasadzie nie będziesz czuć początków procesów chorobowych, które dzieją się w twoich zębach. Tylko dentysta będzie w stanie jednoznacznie zdiagnozować stan zębów. Przeważnie w trakcie wizyty kontrolnej lekarz czyści zęby z osadu i zgromadzonej płytki nazębnej.

W trakcie pierwszej wizyty w danym gabinecie stomatologicznym powinien odbyć się szczegółowy wywiad, podczas którego lekarz powinien poznać twoje dolegliwości, historię chorób oraz rozmaite czynniki, mogące mieć wpływ na kondycję jamy ustnej.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie przekazać stomatologowi wszystkie niezbędne informacje. Mogą one mieć duże znaczenie na przykład przy okazji podawania leku znieczulającego. Ponadto, jeżeli w kwestii twojego zdrowia coś ulegnie zmianie, musisz poinformować o tym lekarza podczas następnej wizyty.

Poczta pantoflowa

Pamiętaj też, że opłaca się zapytać członków rodziny lub przyjaciół podczas szukania dobrego dentysty, godnego zaufania. Na pewno ktoś z tego grona miał okazję spotkać specjalistę, który jest zarówno świetny w swoim fachu, jak i ma odpowiednie podejście do pacjenta.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością już wiesz, że zdecydowanie bardziej warto zapobiegać, niż leczyć. Dzięki regularnemu kontrolowaniu stanu swoich zębów w gabinecie stomatologicznym, unikniesz problemów z uzębieniem.