
Endodoncja, dziedzina stomatologii, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Endodonci to specjaliści, którzy wykonują leczenie kanałowe na zębach. Nazywa się to również leczeniem endodontycznym. Jakie są warunki do przeprowadzenia leczenia kanałowego? W jakich okolicznościach dentysta może odmówić leczenia? Jakie inne informacje na temat endodoncji warto znać?
Co to jest endodoncja?
Endodoncja, to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób okołowierzchołkowych i miazgi zęba. Inna nazwa endodoncji to leczenie kanałowe. Jest to podstawowy element tej dyscypliny. Endometry, mikroskopy i zdjęcia rentgenowskie mogą być wykorzystywane do leczenia zębów tą techniką. Jest to niezbędna część całego procesu.
Endometry i mikroskopy mogą być używane do szczegółowej inspekcji kanałów. Dzięki nowoczesnej technologii leczenie kanałowe nie wiąże się już z silnym bólem czy wielokrotnymi wizytami u dentysty. Większość przypadków kanałowych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby dewitalizacji (czyli zabieg nie jest wykonywany w celu zatrucia zęba. Leczenie to charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem powodzenia.
Wskazania do leczenia kanałowego
Jakie są najpopularniejsze wskazania do leczenia kanałowego? Do leczenia kanałowego najczęściej kierują lekarze endodonci.
-zapalenie miazgi zęba
-zgorzel miazgi lub jej martwica,
-zmiany okołowierzchołkowe,
-poprzednie złe leczenie zębów, nieszczelne wypełnienia kanałowe lub fragmenty narzędzi pozostawione w kanale korzeniowym,
-wskazania protetyczne (przed wykonaniem korony i mostu),
-urazy miazgi związane z urazem,
-zwichnięcie lub złamanie zęba,
-głębokie ubytki próchnicowe.
Leczenie endodontyczne krok po kroku
Leczenie endodontyczne wymagało kiedyś wielu wizyt u dentysty. Aby usunąć miazgę, należało ją zatruć. Nowoczesne znieczulenie umożliwia wykonanie zabiegu endodontycznego podczas jednej wizyty. Stomatolog poda znieczulenie, a następnie otworzy jamę zęba za pomocą miniaturowych pilników. Następnie kanały zostaną zdezynfekowane i poszerzone za pomocą specjalnej substancji. Na koniec komora zostanie wypełniona odpowiednimi materiałami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czym jest endodoncja. W Krakowie na CDC Stomatologia znajdziesz informacje na ten temat.
Przeciwwskazania do endodoncji
Wszelkie schorzenia ogólnoustrojowe powinny zostać ujawnione specjaliście podczas wizyty pacjenta u endodonty. Istnieją pewne przeciwwskazania do leczenia miazgi, kanału zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Pacjenci ze schorzeniami endokrynologicznymi, układu krążenia, nerek, stawów i/lub serca mogą spotkać się z odmową lekarza.
Zabieg nie jest również wskazany dla pacjentów z hemofilią lub zapaleniem wsierdzia. Leczenia kanałowego mogą odmówić pacjenci z niektórymi schorzeniami reumatycznymi lub psychicznymi. Przed podjęciem decyzji o leczeniu endodontycznym pacjentki będące w ciąży powinny porozmawiać ze swoim ginekologiem.