Jakie są najważniejsze fakty dotyczące endodoncji?

Woman dentist with patient lying down, Dentist examining mouth to patient, Woman dentist doing endodontics to woman patient, Dentist performing stomatology

Endodoncja, dziedzina stomatologii, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Endodonci to specjaliści, którzy wykonują leczenie kanałowe na zębach. Nazywa się to również leczeniem endodontycznym. Jakie są warunki do przeprowadzenia leczenia kanałowego? W jakich okolicznościach dentysta może odmówić leczenia? Jakie inne informacje na temat endodoncji warto znać?

Co to jest endodoncja?

Endodoncja, to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób okołowierzchołkowych i miazgi zęba. Inna nazwa endodoncji to leczenie kanałowe. Jest to podstawowy element tej dyscypliny. Endometry, mikroskopy i zdjęcia rentgenowskie mogą być wykorzystywane do leczenia zębów tą techniką. Jest to niezbędna część całego procesu. 

Endometry i mikroskopy mogą być używane do szczegółowej inspekcji kanałów. Dzięki nowoczesnej technologii leczenie kanałowe nie wiąże się już z silnym bólem czy wielokrotnymi wizytami u dentysty. Większość przypadków kanałowych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby dewitalizacji (czyli zabieg nie jest wykonywany w celu zatrucia zęba. Leczenie to charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem powodzenia.

Wskazania do leczenia kanałowego

Jakie są najpopularniejsze wskazania do leczenia kanałowego? Do leczenia kanałowego najczęściej kierują lekarze endodonci.

-zapalenie miazgi zęba

-zgorzel miazgi lub jej martwica,

-zmiany okołowierzchołkowe,

-poprzednie złe leczenie zębów, nieszczelne wypełnienia kanałowe lub fragmenty narzędzi pozostawione w kanale korzeniowym,

-wskazania protetyczne (przed wykonaniem korony i mostu),

-urazy miazgi związane z urazem,

-zwichnięcie lub złamanie zęba,

-głębokie ubytki próchnicowe.

Leczenie endodontyczne krok po kroku

Leczenie endodontyczne wymagało kiedyś wielu wizyt u dentysty. Aby usunąć miazgę, należało ją zatruć. Nowoczesne znieczulenie umożliwia wykonanie zabiegu endodontycznego podczas jednej wizyty. Stomatolog poda znieczulenie, a następnie otworzy jamę zęba za pomocą miniaturowych pilników. Następnie kanały zostaną zdezynfekowane i poszerzone za pomocą specjalnej substancji. Na koniec komora zostanie wypełniona odpowiednimi materiałami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czym jest endodoncja. W Krakowie na CDC Stomatologia znajdziesz informacje na ten temat. 

Przeciwwskazania do endodoncji

Wszelkie schorzenia ogólnoustrojowe powinny zostać ujawnione specjaliście podczas wizyty pacjenta u endodonty. Istnieją pewne przeciwwskazania do leczenia miazgi, kanału zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Pacjenci ze schorzeniami endokrynologicznymi, układu krążenia, nerek, stawów i/lub serca mogą spotkać się z odmową lekarza.

Zabieg nie jest również wskazany dla pacjentów z hemofilią lub zapaleniem wsierdzia. Leczenia kanałowego mogą odmówić pacjenci z niektórymi schorzeniami reumatycznymi lub psychicznymi. Przed podjęciem decyzji o leczeniu endodontycznym pacjentki będące w ciąży powinny porozmawiać ze swoim ginekologiem.