Elektryczna czy tradycyjna – wybór szczoteczki do zębów

0001412610OO-849x565Codzienne szczotkowanie zębów powinno być naszym zwyczajem, który dokonujemy bezwiednie, każdego dnia, bez względu na zaistniałe okoliczności. Niestety, wedle badań statystycznych, w Polsce wielu dorosłych nie ma własnej szczoteczki, a rodzice uważają, że o zęby mleczne swoich pociech nie trzeba dbać, ponieważ i tak wypadną. Takie myślenie jest niewłaściwe. Posiadanie własnej szczoteczki jest koniecznością do zadbania o zachowanie elementarnych zasad higieny jamy ustnej.

Podstawy dbania o zęby

Jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowymi zębami i zachować ich świetny wygląd, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym dużym posiłku, powinniśmy szczotkować zęby. Do tego celu świetnie nadaje się pasta Ajona, niezawierająca fluoru, a więc w jej przypadku nie ma niebezpieczeństwa, że w organizmie znajdzie się zbyt dużo tej substancji. Pasta Ajona usuwa w krótkim czasie do 100% bakterii rozwijających się na płytce nazębnej i mogących powodować powstawanie ubytków na zębach, jak i próchnicy.

Pastę Ajona należy nałożyć na szczoteczkę i szczotkować nią dokładnie zęby, język, policzki, dziąsła oraz przestrzenie międzyzębowe. Pytanie tylko, jaka szczoteczka będzie do tego najlepsza – tradycyjna, czy też elektryczna?

Elektryczna czy tradycyjna?

Szczoteczka elektryczna ma wiele zalet, a więc wybór jej będzie dla nas niewątpliwie korzystny. Jest na wielu polach bezkonkurencyjna w porównaniu ze zwyczajnymi szczoteczkami. Szybko i dokładnie czyści zęby, usuwa skrupulatnie płytkę nazębną, wraz z przestrzeniami międzyzębowymi i kieszonkami dziąsłowymi. Dodatkowo, masuje dziąsła i jest wygodna w użyciu. Nie musimy przy niej wykonywać wielu ruchów rękom, aby dokładnie wyczyścić zęby.

Szczoteczka tradycyjna będzie lepsza wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu i nie możemy przez to użyć naszej szczot reki elektrycznej. Za pomocą tradycyjnej szczoteczki można dostosować technikę mycia np. do bólu dziąseł. Nie można tego niestety dokonać przy użyciu szczoteczki elektrycznej, która wykonuje znacznie więcej ruchów, niż ludzka ręka w tym samym czasie. Z jednej strony jest to więc jej zaleta, a z drugiej wada.

Więcej jednak przemawia za szczoteczkami elektrycznymi. Szczoteczki tradycyjne powinniśmy niewątpliwie zabierać w podróż, zwłaszcza na camping czy pod namiot.