Jak korzystanie ze szczoteczki elektrycznej wpływa na zęby?

Handsome latin man holding an electric toothbrush and smiling. He has black hair, beard and he is wearing white pajamas. Bathroom interior is on the background.

Zmiana podejścia do mycia zębów poskutkowała wynalezieniem szczoteczki elektrycznej. Dzięki swoim funkcjom, ogólnoświatowej dostępności oraz wygodzie stosowania produkt ten został doceniony, co wiąże się ogromną popularnością. W obecnej chwili szczoteczkę kupić można w praktycznie każdym sklepie z małym AGD, wybierając spośród zróżnicowanych cen, wzorów, kolorów, wielkości, mocy i funkcji, jakie zapewnia.

Czym jest  szczoteczka elektryczna do zębów i jakie funkcje posiada?

Elektryczną szczoteczką do zębów nazywamy urządzenie czyszczące, które zasila się baterią lub poprzez kabel. Posiada wibrującą lub obracającą się główkę z włosiem, włącznik, ładowarkę, a także wiele dodatkowych funkcji, przydatnych w codziennym użytkowaniu. Produkt może występować w wielu modelach, różniących się od siebie zadaniami, kolorami oraz ceną. Szczoteczka elektryczna może być wyposażona w czasomierz (pulsujący, brzęczący lub wydający dźwięki co 2 minuty), czujnik nacisku (ostrzegający przed uszkodzeniem szkliwa i nadmiernym szczotkowaniem), większą rączkę (umożliwia osobom chorym dobre chwytanie), zmienne tryby czyszczenia (np. dla wrażliwych dziąseł, mocny, masujący), przypomnienia (np. o zużytym włosiu co 3 miesiące), a także posiadać aplikacje na telefon, które w niektórych modelach mają funkcje Bluetooth, wbudowane czujniki monitorujące pracę, czy też opcje dla dzieci.

Wpływ stosowania elektrycznej szczoteczki na higienę zębów i jamy ustnej

Sugerując się badaniami naukowymi na temat czyszczenia przez szczoteczki elektryczne do zębów, można stwierdzić, iż urządzenia wykorzystujące ruchy obrotowe usuwają więcej płytki nazębnej, a także skuteczniej  redukują stany zapalne dziąseł niż zwykłe produkty manualne zarówno w krótkim czasie, jak i długim. Zmechanizowana szczoteczka elektryczna Oral B dzięki główce obracającej się z prędkością średnio 40 tys. razy na minutę czyści wszelkie osady i wybiela nawet zęby niebędące w idealnym zgryzie. Odpowiednie ułożenie włosia to bardzo dobry masaż dziąseł, bez podrażnień lub krwawień. Pozytywny wpływ na użytkowanie elektrycznej szczoteczki do zębów zauważyć można również u osób niepełnosprawnych lub schorowanych ze względu na nie wymagającą wysiłku obracającą się samoistnie główkę.

Wady i zalety szczoteczki elektrycznej

Szczotka elektryczna do zębów posiada zarówno wady, jak i zalety. Do tych ostatnich zaliczają się m.in.:

  • dokładność, ze względu na wykonywanie dużej ilości obrotów na minutę,
  • wielozadaniowość, poprzez wymienne końcówki przeznaczone do innych funkcji,
  • prostota obsługi, bez wymagającej zręczności manualnej,
  • oszczędzanie czasu, ze względu na wbudowaną funkcję zegara,
  • masaż dziąseł, poprzez szybkie i odpowiednio delikatne ruchy,
  • terapeutyczne częstotliwości, które są wykorzystywane w rehabilitacji.

Jednak każde urządzenie ma także cechy, które nie są pożądane lub przeszkadzają w odbiorze. Oral B szczoteczka elektryczna posiada pewne wady, a należą do nich:

  • uzależnienie od prądu, ze względu na naładowanie baterii,
  • większe koszty, gdyż urządzenie jest zdecydowanie droższe niż manualne, a ilości funkcji dodatkowo podwyższa cenę,
  • możliwość zniszczeń zębów i dziąseł, poprzez zbyt mocne naciski, prowadzące do podrażnień, krwawień i uszkodzeń szkliwa.

Jak wybierać szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczki do zębów elektryczne, które pojawiają się na rynku, są dopasowane do potrzeb różnych klientów. By uzyskać komfort użytkowania, należy sprawdzić nie tylko cenę i wygląd, ale przede wszystkim czy produkt dobrze trzyma się w dłoni, posiada potrzebne funkcje oraz czy można z łatwością zakupić i wymienić końcówki. Dodatkowo szczoteczka Oral B elektryczna powinna mieć rączkę o odpowiedniej budowie, włosie o twardości dostosowanej do zębów i dziąseł, a także ułatwiać, a nie utrudniać mycie zębów. Warto również zwracać uwagę na pochodzenie, firmę i sprzedawcę oferującego takie urządzenie. Elektryczne szczoteczki do zębów mogą również być przeznaczone dla dzieci, co zachęci je do higieny jamy ustnej.