Jak leczy się ropień zęba?

orthodontist-287285_1280Infekcje w obrębie zębów i tkanek przyzębia mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe. Nie należy czekać, aż infekcja rozwinie się i będzie konieczna interwencja chirurga stomatologicznego. Często wystarczy we wczesnym etapie rozwoju schorzenia udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie specjalista podejmie odpowiednie kroki leczenia, niwelując ból odczuwalny przez pacjenta bardzo skutecznie. Oczywiście, najlepiej byłoby w ogóle nie dopuszczać do podobnych sytuacji, ale czasem jest to po prostu niemożliwe. Zaniedbujemy czyszczenie zębów dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy zastosowaniu dobrej pasty, takiej jak Ajona, dlatego nie powinniśmy się dziwić, że nasze zęby szybciej się psują i powstają różne schorzenia dziąseł. Dokuczliwą chorobą zębów jest ropień. Czym on jest i jak się go leczy?

Stany zapalne zębów i dziąseł

Ropień zęba jest stanem zapalnym tkanek, które otaczają wierzchołek korzenia zęba. Są to ropne stany, zwykle o ostrym przebiegu, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań. W skrajnych przypadkach, kiedy pacjent zwleka miesiącami z wizytą u specjalisty, ropień może stanowić realne zagrożenie dla ludzkiego życia. Ropień powstaje w wyniku działania chorobotwórczych bakterii, przedostających się do tkanek okołozębowych. Z czasem zaczyna gromadzić się w nich ropa, tworząca stan zapalny.

Objawia się to silnym bólem zębów i dziąseł, opuchlizną, gorączką czy ograniczoną możliwością otwierania ust. U pacjenta początkowo pojawia się ropień okołowierzchołkowy, dotykający tylko miazgi oraz tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba. Później rozwija się ropień podokostnowy, który jest efektem nieleczenia wcześniejszego stanu zapalnego, a następnie ropień podśluzówkowy, kiedy to ropa zaczyna przedostawać się pod błonę śluzową.

Leczenie i profilaktyka

Jeśli podejrzewamy tworzenie się ropnia na zębach, nie możemy lekceważyć takiego stanu rzeczy, ani podejmować się wyłącznie domowego leczenia problemu. Najlepiej będzie jak najszybciej zgłosić się do dentysty, co pozwoli nam uniknąć poważnych powikłań z wyrwaniem zęba włącznie. W skrajnych przypadkach, kiedy ropa przedostaje się do innych tkanek organizmu, możliwa jest konieczność hospitalizacji pacjenta.

Aby nie dopuszczać do takich sytuacji należy stosować elementarne zasady higieny jamy ustnej, profilaktykę dentystyczną oraz szybko rozpocząć leczenie zębów, jeśli pojawi się pierwsza przesłanka ku temu.