Słomki do picia przy walce o zdrowe zęby

straws-1111455_640Nawyk picia słodkich napojów gazowanych, zwłaszcza wśród najmłodszych pacjentów powoduje negatywne zmiany w szkliwie ich zębów. Są one bardziej podatne na próchnicę, która na zębach mlecznych rozwija się szybciej niż w przypadku zębów stałych. Jeśli na domiar złego dziecko nie dba o higienę jamy ustnej w należyty sposób, jego zęby wkrótce staną się całe czarne – zaatakowane przez bakterie próchnicy. Można jednak zminimalizować takie ryzyko, nawet przy zamiłowaniu do słodkich napojów, dzięki prostemu zabiegowi.

Słomki do walki z próchnicą

Istnieje możliwość zminimalizowania uszkodzenia szkliwa, powodowanego napojami gazowanymi i zredukowanie rozwoju próchnicy, jeśli do picia napojów będą używane za każdym razem słomki. Zostało to potwierdzone na drodze naukowej, a naukowcy opublikowali wyniki wykonanych badań w „General Dentistry”. Słodkie i gazowane napoje są główną przyczyną próchnicy, ale jeśli pijemy je przez słomkę i od razu przełykamy, bez trzymania go w ustach, to zmniejszamy ryzyko uszkodzenia szkliwa. Kontakt zębów z napojem jest możliwie jak najmniejszy, dlatego bakterie nie mają pożywki, na której mogłyby się rozwijać.

Według lekarzy, sposobem na uniknięcie próchnicy jest albo wykluczenie z codziennej diety niezdrowych, słodkich napojów gazowanych, albo też użycie słomki, która może zminimalizować szkody. Należy też unikać trzymania napoju w głębi ust przed połknięciem go.

Dlaczego napoje gazowane niszczą zęby?

Słodkie i gazowane napoje są przyczyną próchnicy, zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych, zwłaszcza w połączeniu z brakiem mycia zębów. Uczeni twierdzą, że umycie zębów zaraz po wypiciu szklanki napoju tego typu całkowicie wykluczy agresywny efekt kwasów zawartych w nich, ale nikt nie myje zębów aż tak często.

Z tego względu warto stosować słomki do picia napojów gazowanych oraz czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z wykorzystaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Może być ona stosowana również przez dzieci w każdym wieku, jako że nie zawiera fluoru i nie ma niebezpieczeństwa nadmiernego nagromadzenia się tego pierwiastka w organizmie małego pacjenta.