Jak pokonać strach przed dentystą?

Beautiful girl with dental braces at the reception at the dentist.

Strach przed zabiegami dentystycznymi jest zakorzeniony w naszym społeczeństwie od bardzo wielu wieków. Wynika z tego, że w dawnych czasach zabiegi były bardzo bolesne i trwało to naprawdę wiele lat, jeszcze do końca XX wieku dentysta nie bez powodu kojarzył się z wyjątkowo nieprzyjemnymi przeżyciami.

Jednak dziś jest zupełnie inaczej i postaramy się wykazać, że absolutnie nie ma się czego obawiać.

Bezbolesne zabiegi – normą
Nie ma co ukrywać, że strach przed dentystą nie ma dziś wielkiego uzasadnienia. Podgrzewają go jedynie rodzice, którzy straszą swoje dzieci wizytami u stomatologa, jeśli chcą wymusić regularne mycie zębów. Same zabiegi natomiast mogą być wykonywane w taki sposób, że pacjent nawet niczego nie poczuje. Każdy szanujący się stomatolog XXI wieku stosuje różnorakie środki znieczulające, oprócz tego możliwe jest także podawanie leków obniżających czynności ośrodkowego układu nerwowego, a nawet przeprowadzanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Jak więc widać, bezbolesność stała się standardem na fotelu dentystycznym i absolutnie nie ma powodu, byśmy męczyli się z bólem zębów tylko dlatego, że po prostu boimy się trafić do gabinetu stomatologa.

Walka ze strachem
Oczywiście jeśli został w nas raz zakorzeniony strach przed wizytami dentystycznymi, to nie będzie łatwo się go pozbyć. Zwłaszcza, jeśli odpowiadają za to nasi rodzice, którzy przez całe dzieciństwo powtarzali nam, że jeśli nie będziemy regularnie myć zębów, to u dentysty będą czekały nas istne tortury. Nawet w latach dziewięćdziesiątych XX wieku była to już spora przesada, ponieważ praktycznie każda przychodnia dentystyczna stosowała już znieczulenia miejscowe nawet podczas borowania w czasie zakładania plomb. Najlepszym sposobem, by pozbyć się strachu, jest po prostu odbycie kilku wizyt, które przebiegną całkowicie bezboleśnie. Wystarczy, że te kilka razy się przełamiemy, a każdy raz będzie łatwiejszy, aż całkiem pozbędziemy się obaw.

Jak więc mogliśmy się przekonać czytając nasz poradnik, pozbycie się strachu przed dentystą wcale nie jest dziś trudne. Musimy co prawda przełamać się raz bądź kilka razy, ale gdy przy każdej wizycie nic nas nie będzie bolało, to stomatolog szybko przestanie się nam kojarzyć wyłącznie negatywnie. Będzie to z wielką korzyścią na przyszłość, ponieważ nie będziemy zwlekać mając problemy z zębami.