Mechaniczne urazy zębów

dentystaZęby są narażone na szereg mniejszych lub większych urazów. Już podczas zwyczajnej pielęgnacji jamy ustnej może dojść do uszkodzenia szkliwa zębów i odsłonięcia wrażliwej miazgi zębowej. Jeśli do szczotkowania zębów wykorzystujemy zbyt twardą szczoteczkę, szybko może się okazać, że nasze zęby nie będą w najlepszym stanie. Poza tym, szczęka człowieka może doznać licznych urazów mechanicznych, w wyniku czego możemy mieć do czynienia ze złamaniem zęba czy też z pęknięciem. W takich przypadkach konieczna będzie interwencja dentysty. Warto podkreślić, że uraz mechaniczny zęba może wywołać ogromne dolegliwości bólowe, dlatego nie powinniśmy czekać na dalszy rozwój wypadków, tylko od razu po urazie umówić się na natychmiastową wizytę u stomatologa, który oceni stan zębów oraz podejmie odpowiednie kroki w celu ich zabezpieczenia.

Jakie urazy zębów zdarzają się najczęściej?

Złamanie zęba jest częstym przypadkiem jeśli chodzi o mechaniczne urazy zębów, jakie są leczone i obserwowane przez dentystów. Złamanie tego rodzaju w rzeczywistości najczęściej dotyczy urazu mechanicznego korony zęba. Złamanie korony może wystąpić w obrębie szkliwa, szkliwa i zębiny czy miazgi zębowej. Jeśli dochodzi do złamania szkliwa, jest to łagodny uraz, który szybko można naprawić i zabezpieczyć. Jeśli jednak to miazga ulegnie uszkodzeniu, konieczne jest albo częściowe jej usunięcie, albo leczenie kanałowe i dopiero po tym leczeniu można podjąć się rekonstrukcji zęba.

Złamaniu może ulec również korzeń zęba – w orientacji pionowej, skośnej czy poprzecznej. Kolejnym urazem mechanicznym jest zwichnięcie zęba.

Kiedy może dojść do uszkodzenia zębów?

Mechaniczne urazy zębów mogą zaistnieć w najmniej przewidywanych sytuacjach. Najczęściej są spowodowane upadkiem lub uderzeniem. Często mamy z nimi do czynienia w wypadkach komunikacyjnych czy przy kontuzjach sportowych. W przypadku uprawiania sportów walki należy brać pod uwagę możliwość uszkodzenia zębów, o ile zawodnicy podczas zawodów lub treningów, nie zakładają specjalnych ochraniaczy na zęby.

Dentyści twierdzą, że częściej do urazów mechanicznych zębów dochodzi u dzieci lub młodzieży, choć nie jest powiedziane, że zęby osoby dorosłej są na tyle twarde i wytrzymałe, aby nie uległy urazom zewnętrznym. Można zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji w odpowiedni sposób badając o kondycję naszej jamy ustnej. Wystarczy co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby przy użyciu pasty Ajona, aby móc skutecznie zabezpieczyć zęby przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Niemniej, mocne i nagłe urazy szczęki mogą i tak skutkować np. złamaniem zęba.