Kiedy kobiety powinny szczególnie dbać o zęby?

0009466206V-849x565Każdy, bez względu na płeć czy wiek, powinien dbać o swoje uzębienie. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy kobietą w średnim wieku, czy seniorem, albo dzieckiem. Zęby stałe i mleczne zasługują na odpowiednią higienę jamy ustnej. Niemniej, stomatolodzy wskazują, że w niektórych okresach życia kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę właśnie na swoje uzębienie, m.in. w czasie ciąży, karmienia piersią, czy w okresie menopauzy i okresie dojrzewania. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w tych okresach jama ustna kobiety – zęby i dziąsła, są bardziej narażone na choroby, niż w innych okresach życia, czy w przypadku mężczyzn. Wszystkiemu winna jest gospodarka hormonalna kobiet, która właśnie w czasie dojrzewania, menopauzy czy ciąży jest mocno rozregulowana.

Dojrzewanie i menopauza

Cykl życia kobiety wyraźnie podzielony jest na kilka faz. Pierwszą jest dojrzewanie, kiedy w organizmie kobiety produkowane są zwiększone ilości estrogenu i progesteronu. Hormony te powodują, że przepływ krwi do dziąseł jest silniejszy, a dziąsła reagują w ten sposób, że mogą być rozpulchnięte i zacząć krwawić. Higiena jamy ustnej w tym okresie życia kobiety jest bardzo ważna, choć podczas szczotkowania zębów nastolatka może odczuwać silny ból zębów. W tym okresie warto stosować pastę do zębów, która szybko usunie bakterie chorobotwórcze. Polecana jest pasta Ajona. Warto też zmienić szczoteczkę na miękką, która nie będzie podrażniała dziąseł.

Podobne dolegliwości w obrębie jamy ustnej kobiety występują w okresie miesiączkowania oraz zażywania pigułek antykoncepcyjnych zawierających progesteron.

Menopauza to kolejny ważny okres dla kobiety, kiedy dbałość o jamę ustną powinna stać na jednym z pierwszych miejsc. W czasie przekwitania u kobiet spada gwałtownie ilość estrogenu w organizmie, odpowiadającego za gęstość kości. Z tego względu kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na rozchwianie i utratę zębów. Konieczne jest zażywanie w takim okresie preparatów zawierających fluor, zwłaszcza, jeśli kobieta stosuje pastę Ajona, która szybko likwiduje bakterie w jamie ustnej, ale nie zawiera fluoru.

Dbałość o zęby w okresie ciąży

W czasie ciąży kobiety dbają w wysokiej mierze o swoje zdrowie. Nie powinny przy tym zapominać o swoich zębach, które narażone są na odwapnienie przez hormonu ciążowe. Kobieta powinna dbać o to, aby nie przedawkować fluor, dlatego w tym okresie pasta bez fluoru Ajona nadaje się doskonale.