Pamiętajmy o myciu zębów w święta

świętaW Polsce Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, spędzanymi głównie w domach, wraz z najbliższymi. Polacy lubią zasiąść całą rodziną przy choince, śpiewać kolędy i oczywiście spożywać przepyszne potrawy. Są to nie tylko wigilijne specjały – barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszu czy ryby w różnej postaci, ale również smakołyki na I i II dzień świąt, kiedy spokojnie możemy spożywać już wszelkiego rodzaju mięsa. Oddając się pałaszowaniu potraw świątecznych nie zapominajmy o codziennej higienie jamy ustnej.

Słodkości świąteczne

W święta spożywamy znacznie większą ilość słodyczy niż w normalny dzień. Jemy własnoręcznie przygotowane ciastka i ciasteczka – pierniczki, kruche ciastka, torty i babeczki. Chętnie sięgamy po świąteczny keks, sernik czy makowiec. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie świąteczne słodycze i słodkości negatywnie wpływają na kondycję naszego uzębienia. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o myciu zębów w trakcie świąt – nawet częściej niż w inne dni.

Warto myć zęby rano i wieczorem oraz chociaż raz w ciągu dnia. Dzięki temu usuniemy pozostałości potraw tkwiące pomiędzy zębami i zlikwidujemy tym samym pożywkę dla chorobotwórczych bakterii bytujących w naszej jamie ustnej. Do mycia zębów wykorzystujmy pastę do zębów szybko likwidującą bakterie i znakomicie czyszczącą zęby. Taką pastą niewątpliwie jest pasta Ajona. Może ona być z powodzeniem stosowana częściej niż dwa razy dziennie. Nie zawiera bowiem fluoru i nie ma niebezpieczeństwa, że u danej osoby mogłoby dojść do nadmiaru tego pierwiastka w organizmie.

Racjonalna dieta – po świętach

O ile w święta wielu z nas daje sobie dyspensę na jedzenie i próbuje wszystkich pieczołowicie przygotowanych przez domowników potraw, o tyle już po świętach przechodzimy obowiązkowo na dietę. Panie głównie po to, aby zmieścić się w swoją sylwestrową kreację, a panowie – w garnitur. Czyszcząc zęby w święta częściej niż zwykle nie dopuścimy do rozwoju próchnicy i sprawimy, że nasz uśmiech w Sylwestra będzie jeszcze ładniejszy.