Operacje chirurgiczne zębów

dentyDentyści dbają o to, aby nasze zęby były zdrowe i estetycznie wyglądały. Możemy im w tym pomóc, zgłaszając się regularnie na wizyty kontrolne, a nade wszystko poprzez utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Wystarczy myć zęby dwa razy dziennie z wykorzystaniem dobrej pasty do zębów, np. Ajona, aby mieć zdrowe, białe zęby, które będą nam służyły w niezmienionym stanie przez długie lata. Bywa jednak, że nawet restrykcyjna higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Zdarzają się wady, które dentysta nie leczy, a kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego.

Nieprawidłowe ustawienie zębów

Najczęściej przyczyną konieczności wykonania operacji chirurgicznej zębów pacjenta jest to, że są one nieprawidłowo ustawione. Wady zębów rosnących krzywo w łukach zębowych można zlikwidować jedynie poprzez działania chirurgiczne. Dzięki temu można zmienić na lepszą estetykę uśmiechu. Operacje chirurgiczne stają się koniecznością, jeśli szczęki są nieprawidłowo zbudowane lub mają nietypowy kształt. Przyczyną deformacji może być występowanie u pacjenta wad wrodzonych, przebyte urazy mechaniczne czy zaniedbane w dzieciństwie wady zgryzu, powstałe z uwagi na szkodliwe działanie czynników środowiskowych.

Czym jest ortognatyka?

O ile ortodoncja jest znaną dziedziną wiedzy stomatologicznej i sprowadza się do dążenia do uzyskania prostych zębów u pacjenta, o tyle ortognatyka oznacza leczenie prowadzące do uzyskania prawidłowych szczęk. Operacje z zakresu chirurgii szczękowej prowadzone są w przypadku wad zębowych, wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych, inaczej szkieletowych.

Operacje na ogół u dorosłych

Dzieci bardzo rzadko są pacjentami chirurgów szczękowych. Do gabinetów takich specjalistów na ogół zgłaszają się wyłącznie pacjenci dorośli, którzy mają duże wady zgryzu, niemodyfikowane na etapie dorastania przez ortodontę. Dzięki zabiegom i operacjom z zakresu ortognatyki można w pewnym stopniu wpłynąć na kierunek wzrostu kości i częściowo lub całkowicie poprawić warunki zwarciowe. To sprzyja przyszłemu leczeniu chirurgicznemu, a nawet niekiedy pozwala na uniknięcie zabiegu operacyjnego.