Czy przy paleniu papierosów można zachować zdrowe zęby?

Palenie papierosów jest niezdrowe, o tym wie chyba każdy z nas, nawet małe dzieci. Puszczanie przysłowiowego dymka wpływa niekorzystnie przede wszystkim na układ oddechowy naszego organizmu, ale nikotyna i substancje smoliste zawarte w papierosach oddziałują źle również na inne układy naszego ciała, na przykład na układ krwionośny. Nikotyna silnie uzależnia, dlatego też tak trudno jest rzucić palenie. Z uzależnieniem od papierosów związanych jest wiele negatywnych skutków, wśród których można wymienić między innymi żółknięcie i psucie się zębów czy nieświeży oddech. Próchnica szybko postępuje, jeśli pacjent nie zachowuje elementarnych zasad higieny jamy ustnej i na dodatek pali po paczkę lub więcej papierosów dziennie. Czy jednak paląc możemy chociaż zachować zdrowy uśmiech? Jest to możliwe, ale trzeba uzależnić się w takim przypadku od…. mycia zębów dobrą pastą, taką jak Ajona.

Palenie a zęby

Zdecydowana większość palaczy nie może pochwalić się pięknym, białym uśmiechem. Osoby uzależnione od palenia papierosów z reguły mają brzydkie, żółte, popsute zęby. Nieświeży oddech towarzyszy paleniu papierosów zawsze. Wszystko to jest wynikiem oddziaływania nikotyny na płuca i jamę ustną. Dym papierosowy powoduje, że w jamie ustnej dochodzi do dynamicznego rozwoju bakterii beztlenowych. To one odpowiadają za nieświeży oddech i jednocześnie za odkładanie się płytki nazębnej, na której bytują chorobotwórcze bakterie. Skutkiem tego wszystkiego jest żółknięcie zębów. Płytka nazębna staje się dobrą pożywką dla bakterii powodujących postępującą próchnicę. Palacz może też mieć problemy nie tylko z samymi zębami i nieświeżym oddechem, ale również z chorującymi dziąsłami i nawracającymi stanami zapalnymi w całej jamie ustnej. Skutkiem tego, w krótkim czasie może stracić wszystkie swoje zęby i musieć zastąpić je protezą.

Przeciwdziałanie szkodliwym skutkom palenia papierosów

Staranne, a wręcz nadmiernie staranne dbanie o higienę jamy ustnej to jedyna droga dla palaczy, aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom wdychania dymu tytoniowego. Jeśli palacz będzie kilka razy dziennie czyścił swoje zęby pastą Ajona i często odwiedzał gabinet dentystyczny, ma szansę na zachowanie zdrowych zębów pomimo palenia papierosów. Osoby palące powinny automatycznie poświęcać więcej czasu na higienę jamy ustnej, jeśli nie chcą utracić swoich zębów w krótkim czasie.