Słowo o zębach mądrości

0001730652UU-849x565O ile z mądrością nie mają wiele wspólnego, o tyle zęby „mądrości” są kłopotliwe dla każdego z nas. Niekiedy nie dają one żadnych przykrych objawów, ale zwykle ósemki, nazywane potocznie właśnie zębami mądrości, muszą zostać szybko usunięte. Dlaczego tak się dzieje? Jaki wpływ ma właściwa higiena jamy ustnej na „ósemki”?

Ostatnie zęby

Nie wszyscy ludzie mają zęby mądrości. U wielu z nas uzębienie kończy się na siódmych z kolei zębach, a ósemki nigdy się nie wyrzynają. Zasadniczo, zęby mądrości pojawiają się ostatnie w życiu człowieka i wyrastają w okolicach 20-stego roku życia. Mają niefortunne położenie, przez co dentyści zwykle radzą je wyrwać. Ciężko zachować je w dobrym stanie przez długi czas. Są narażone na szybkie narastanie płytki nazębnej i rozwój bakterii, ponieważ trudno się je czyści. O wiele łatwiej proces ten przeprowadzać na co dzień z zastosowaniem pasty Ajona. Pozwala ona szybko i co najważniejsze – skutecznie, usunąć rozwijające się w jamie ustnej, a więc również na zębach mądrości, chorobotwórcze bakterie.

Ósemki są bardzo narażone na próchnicę i ubytki, dlatego też powinniśmy poświęcić sporo czasu na ich czyszczenie, ale nie jest to łatwe. Zęby mądrości są też problematyczne do leczenia dla stomatologów. Mają niekorzystne położenie, wywołują ból przy wyżynaniu i szybko się psują. Łatwiej osadzają się na nich resztki pokarmu, przez co ósemki są narażone na zmasowane ataki bakterii. Sprawiają wiele kłopotów dentystycznych, dlatego też w wielu przypadkach lekarz dentysta podejmuje decyzję, że należy je usunąć. Często też ósemki nie do końca wyrzynają się z dziąsła, przez co pacjent odczuwa przez długi czas ból. Lekarz stomatolog może temu zaradzić, nacinając dziąsło i pomagając zębom przedostać się na zewnątrz, w odpowiednie miejsce.

Usuwanie zębów mądrości

Jeśli lekarz stomatolog stwierdzi, że zęby mądrości nie mają racji bytu w naszej jamie ustnej, ponieważ na przykład krzywią zgryz i nie mieszczą się w szczęce, zaleci ich usunięcie. Można wyrwać takie zęby u dentysty, choć ich stabilne osadzenie w dziąsłach powoduje, że zabieg ten może być dosyć bolesny. Lepiej więc wyrwać taki ząb u chirurga dentystycznego. Często też właśnie ma to miejsce, ponieważ zęby mądrości mogą powodować w dziąsłach pusto dół, który jest bardzo bolesną dolegliwością.