Czy krwawiące dziąsła to problem?

0007339247L-849x565Czy przy szczotkowaniu zębów na szczoteczce pozostaje krew? Czy wypluwasz ją na umywalkę? Krew pojawiająca się na dziąsłach czy podczas czyszczenia zębów szczoteczką może być oznaką poważnych problemów z jamą ustną. Takich objawów bynajmniej nie można lekceważyć. Jeśli szybko zareagujemy na krwawienie dziąseł i zębów, usuniemy problem i zdusimy go wręcz w zarodku. W innym przypadku, ignorując to, co się dzieje z naszymi zębami, możemy doprowadzić do ich rozchwiania i wypadania. Tak w krótkim czasie stracimy nasze zęby i będziemy musieli posiłkować się sztuczną szczęką lub zamówić drogie implanty.

Co oznacza krwawienie?

Dziąsła krwawią często z uwagi na próchnicę zębów. Rozwijać się może ona niepostrzeżenie, skutecznie niszcząc nasze zęby, powodując obsuwanie się dziąseł, a w końcu również i krwawienie. Jeśli krew pojawia się na naszej szczoteczce regularnie, a szczotkowanie zębów zaczyna sprawiać nam poważny ból, powinniśmy na poważnie zacząć leczyć próchnicę. W tym celu warto udać się do lekarza stomatologa, który zaleci odpowiedni dla nas tryb leczenia. Na pewno nie zaszkodzi zastosowanie pasty do zębów Ajona, który przeciwdziała próchnicy i krwawieniu dziąseł. Usuwa w krótkim czasie do 100% bakterii i pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej. Dzięki czyszczeniu zębów przy użyciu pasty Ajona można zachować piękny, zdrowy uśmiech na długi czas.

Inne przyczyny krwawienia

Nie zawsze jednak przyczyną krwawienia dziąseł musi być próchnica. Może się ono pojawić nawet wówczas, gdy będziemy czyścić nasze zęby regularnie, ale na przykład z wykorzystaniem niewłaściwej szczoteczki do zębów. Sztywne, twarde włosie powoduje, że dziąsła są narażone na urazy mechaniczne. Poranienie dziąseł także w konsekwencji skutkuje krwawieniem, choć raczej nie jest ono powszechnie występującą regułą.

W większości przypadków krwawienie dziąseł jest spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Brak higieny, albo szczotkowanie niedbale i nieregularnie zębów jest przyczyną krwawienia, ponieważ na brudnych zębach gromadzi się płytka nazębna, odkłada się kamień i inne osady. Kamień zmineralizowany po czasie wdziera się pomiędzy zęby i dziąsła, co powoduje powstawanie przestrzeni przy korzeniu zęba. Gromadzą się w niej resztki pokarmów, będące znakomitą pożywką dla bakterii. W miejscu tym w krótkim czasie pojawia się stan zapalny, skutkujący między innymi krwawieniem dziąseł.