Czym są ubytki w zębach?

Dziury w zębach fachowo określane są mianem ubytków. Z czego wynikają ubytki powstające w zębach? Czy można im zapobiec i czy nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty uzębienia? Czy trzeba leczyć ubytki czy można je po prostu lekceważyć, dopóki nie wywołują dolegliwości bólowych?

Dziury w zębach to efekt próchnicy

Jeśli nie dbamy o swoje zęby i nie szczotkujemy ich każdego dnia, nie możemy liczyć na to, że przez wiele lat ustrzeżemy się ubytków. Każdego dnia na niemytych zębach narasta płytka nazębna, na której rozwijają się bakterie powodujące choroby zębów i dziąseł. Ubytki w zębach to nic innego jak próchnica, atakująca zęby, które są niemyte. Styl życia prowadzony przez danego pacjenta wpływa w dużej mierze na to, czy w jego jamie ustnej powstaną ubytki, czy też nie.

Z czego wynikają ubytki?

Próchnica tworzy się na zębach głównie w odpowiedni na nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Pasta Ajona pozwala należycie zadbać o zęby i dziąsła, nie dopuszczając do rozwoju bakterii, które mogłyby powodować ubytki. Jeśli będziemy na co dzień stosować pastę Ajona, możemy być w zasadzie pewni, że pasta ta ustrzeże nas przed próchnicą.

Jednakże, nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się do lepszej ochrony zębów przed ubytkami. Powinniśmy też zadbać o zdrową dietę, zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu i nadmiernych ilości barwionych napojów gazowanych, kawy i mocnej herbaty. Wszystkie te produkty powodują, że szkliwo zębów staje się podatne na uszkodzenia, a stąd już prosta droga po powstawania ubytków.

Czym grożą ubytki?

Nigdy nie powinniśmy lekceważyć pojawiających się na naszych zębach ubytków. Nieleczona próchnica może zniszczyć nie tylko zaatakowany ząb, ale jednocześnie i sąsiednie zęby. Jeśli nie zaleczymy w porę ubytku, może dojść do zabicia delikatnego nerwu w miazdze zębowej, co prowadzi do wytworzenia się ropnia. Jest to obszar zakażenia przy wierzchołku korzenia. Ubytki w zębach szybko można usunąć, o ile udamy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dentysta zaleci, w jaki sposób myć zęby, jaką szczoteczką i jak często, aby nie dopuszczać do powstawania kolejnych ubytków. Zaleczy też i te zmiany próchnicze, które już występują na powierzchni naszych zębów. Regularne wizyty u lekarza dentysty powodują, że szybko może on wykryć, gdzie pojawiają się ubytki i szybko im zapobiec, aby nie rozrosły się i nie spowodowały nieodwracalnych zmian w naszych zębach.