Witaminy dla zdrowia zębów

kolorowe-pigułki_2915933Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze zęby to w rzeczywistości elementy kostne, o które musimy właściwie zadbać już od najmłodszych lat. Bardzo duże znaczenie dla kondycji naszych zębów ma gospodarka witaminowa w organizmie. Im mniej mamy ważnych witamin, tym w gorszej kondycji mogą być nasze zęby. Jakie składniki mineralne i witaminy są potrzebne dla zdrowia naszych zębów i tkanek przyzębia?

Jakie witaminy powinniśmy przyjmować?

Lekarze i dietetycy są zdania, że najlepiej prowadzić dietę bogatą w witaminy, aby zadbać o dobrą kondycję zdrowotną nie tylko zębów, ale całego organizmu. Najważniejsze dla zdrowia zębów są dwie witaminy – C i D.

Witamina D

Witamina D już od urodzenia powinna być podawana dzieciom. Jest to witamina, która jest wytwarzana w tkankach ciała człowieka pod wpływem działania promieni słonecznych i jest niezbędna do wchłaniania wapnia z pożywienia. Bardzo często jest ona nazywana witaminą słońca. Odgrywa najważniejszą rolę w budowie tkanek twardych, tj. kości i zębów. Jeśli nie dokonujemy suplementacji witaminy D, nie prowadzimy diety bogatej w tą witaminę i nie wystawiamy ciała na wpływ promieni słonecznych, na pewno będziemy mieli niedobór witaminy D, co objawia się między innymi słabością zębów i większą ich podatnością na próchnicę.

Cennym źródłem witaminy D są ryby, tran, wątróbka, jaja czy suszone grzyby. Organizm pod wpływem słońca, wiosną czy latem, jest w stanie sam wytworzyć sobie odpowiednią ilość witaminy D. Zimą i jesienią, kiedy słońca jest mniej, powinniśmy przyjmować preparaty witaminowe zawierające witaminę D rozpuszczalną w tłuszczach. Nie można z kolei dopuścić do nadmiaru witaminy D w organizmie, bowiem prowadzi to do magazynowania wapnia w organizmie, co sprzyja powstawaniu nudności i wymiotów.

Witamina C

Drugą, ważną dla zdrowia zębów i dziąseł, witaminą jest witamina C. Rozpuszcza się w wodzie i trudno doprowadzić do jej nadwyżki w organizmie. Podawana w kontrolowanych ilościach zabezpiecza przed szkorbutem, czyli chorobą dziąseł, przez którą zaczynają one krwawić i ulegają rozpulchnieniu. Efektem końcowym jest rozchwianie zębów i ich utrata. Witaminę C znajdziemy m.in. w owocach cytrusowych, w truskawkach, czy w warzywach.