Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby

dziąsłaChyba każdy chciałby mieć zdrowe, piękne zęby, bez ubytków i przebarwień. Takie zęby nie bolą, pięknie się prezentują i zapewniają komfortowe spożywanie wszelkiego rodzaju posiłków. Wbrew pozorom nie potrzeba ciągłych wizyt u stomatologa i wydawania ogromnych pieniędzy na implanty zębowe, aby mieć zagwarantowany piękny uśmiech.

Higiena ponad wszystko

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy myć regularnie zęby przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona, aby nasze zęby zawsze były w doskonałej kondycji zdrowotnej. Minimalnie powinniśmy gruntownie czyścić zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem, choć stomatolodzy zalecają czyszczenie zębów po każdym większym posiłku, czy po zjedzeniu słodkich lub mocno barwiących zęby posiłków. Pasta Ajona wykorzystywana na co dzień do higieny jamy ustnej pozwoli pozbyć się wszystkich chorobotwórczych bakterii znajdujących się na płytce nazębnej czy też na języku i dziąsłach. Warto tu podkreślić, że często zdrowie dziąseł przekłada się na zdrowie naszych zębów. Jeśli nienależycie będziemy dbali o dziąsła, odczują to nasze zęby – staną się chwiejne i zaczną się psuć. Można śmiało powiedzieć, że na zdrowie zębów w sposób bezpośredni wpływa kondycja zdrowotna naszych dziąseł. Jak to możliwe?

Co zagraża dziąsłom?

Jeśli na co dzień czyścimy zęby regularnie, dbając o wykorzystywanie w tym celu nie za twardej szczoteczki do zębów, nasza jama ustna pozostanie w doskonałym stanie. Jeśli jednak nie myjemy zębów, lub czyścimy je niedokładnie, na ich powierzchni narasta płytka nazębna, której budulcem są po prostu bakterie i resztki jedzenia. Płytka ta wciska się często pomiędzy zęby a dziąsła prowadząc do zapalenia dziąseł, które jest przypadłością bolesną i wymagającą interwencji stomatologa.

Im grubsza i twarda płytka nazębna, tym więcej kamienia nazębnego z niej powstaje i tym większe zagrożenie pojawia się dla dziąseł. Stają się rozpulchnione i zaczerwienione, a z czasem pojawia się obrzęk. Podczas szczotkowania i jedzenia dziąsła mogą krwawić, wywołują nadwrażliwość zębów na ciepło, zimno, czy smak kwaśny i słodki. Choroby dziąseł prowadzą do nadmiernego odsłaniania szyjek zębowych i rozchwiania zębów, a to prosta droga do ich utraty. Pamiętajmy więc przy codziennej higienie jamy ustnej o właściwe zadbanie o zęby i dziąsła.