Witamina D dla zdrowia zębów

health-621353_1280Zdrowe, białe, silne zęby służyć mogą nam przez wiele lat i nie jesteśmy zmuszeni do zastąpienia ich protezą czy implantami. Niestety, nie każdego natura obdarzyła takim uzębieniem. Często też przez własną lekkomyślność narażamy nasze zęby na szkody. Brak przestrzegania podstawowych zasad higieny jamy ustnej powoduje, że zęby niszczeją i są atakowane przez próchnicę. Można temu w prosty sposób przeciwdziałać, szczotkując zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, z wykorzystaniem pasty Ajona, która w krótkim czasie usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w jamie ustnej. Dodatkowo, zdrowie zębów wymaga prowadzenia odpowiedniej diety, bogatej w witaminę D.

Wpływ witaminę D na kości i zęby

Zęby są zbudowane z tkanki kostnej, której jednym ze składników jest witamina D i wapń. Niedobór tej witaminy w organizmie człowieka prowadzi do nieprawidłowego rozwoju i budowy kości oraz zębów. Stają się one kruche i łamliwe. Mogą być też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne czy na choroby, takie jak próchnica. Dodatkowo, niedostateczny poziom witaminy D w organizmie powoduje nadmierne wypłukiwania wapnia z kości, co prowadzi do spadku gęstości mineralnej. Zmniejsza się wytrzymałość mechaniczna kości.

Witamina D wykazuje podobne właściwości jak hormon parathormon, odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w organizmie człowieka. Witamina D tak jak i parathormon, wpływa na kości w taki sposób, że rozpuszcza zawarty w nich wapń, który trafia z powrotem do krwioobiegu. Ponadto, ta sama witamina pełni ważną rolę w procesie tworzenia tkanki kostnej, oddziałując na komórki osteoblasty. Jeśli u pacjenta występuje prawidłowy, zalecany poziom witaminy D we krwi, zachodzi prawidłowy proces wchłaniania w jego jelitach wapnia i fosforu.

Piękny uśmiech zasługą witaminy D

Witamina D3 obok przestrzegania elementarnych zasad higieny jamy ustnej, pozwala na zachowanie zębów w dobrej kondycji. Prawidłowe wysycenie zębów wapniem, który minimalizuje wystąpienie próchnicy, wymaga suplementacji witaminy D3 i prowadzenia diety bogatej w taką witaminę. Dodatkowo, witamina D3 posiada właściwości przeciwzapalne i zmniejsza ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób przyzębia.